Anasayfa , AVRUPA , 25. Gençlik Kültür ve Sanat Festivalimiz başarıyla sonuçlandı!

25. Gençlik Kültür ve Sanat Festivalimiz başarıyla sonuçlandı!

FRANKFURT | 22 – 11 – 2015| Yeni Demokratik Gençliğin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gençlik Kültür Sanat Festivali bu yılda YDG’nin “25. GKSF KÖKLERİMİZE SARILARAK İLERLİYORUZ! DEVRİMCİ MÜCADELE HER YERDE MEŞRUDUR!’’ sloganı altında 21 Kasım tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşti. 25 yıldır kesintisiz organize edilen etkinliğe 700’e yakın kitle katılım sağladı.

Kültür Festivali, yapılan açılış konuşması ve Devrimci Sanatçılar anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından kısa bir konuşma ile bu yıl yapılan Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nin özellikle Kobane direnişi ve Devrimci mücadeleye adandığının altı çizildi. YDG Merkezi Yönetim Kurulu adına konuşan bir arkadaş gelişen gençlik mücadelesinin önemine değindi ve festivalin kazanılmış önemli bir mevzi olduğunu dile getirdi.

Emperyalizm “dışarıda” saldırganlaştıkça, “içeride” gittikçe gerici yüzünü daha fazla göstermektedir. Geliştirilen ırkçılık ve faşist yapıların Avrupa ülkelerinde deyim yerindeyse cirit atmaları, iş ve eğitim yaşamında geliştirilen hak gaspları ile gençlik bir cendereye alınmaktadır. Halk içinde ortaya çıkan yerli-göçmen çelişkisi devlet kurumlarınca bilinçli bir şekilde derinleştirilmekte, ırkçı fikirlerin geliştirilmesi ile ezilenlerin ortak mücadelesi kösteklenmektedir. Sınıf birliği parçalanmaktadır. Yaşadığımız Avrupa coğrafyasında emperyalizme ve faşizme karşı mücadele, ezilen gençliğin birliğini sağlamada önemli ve en temel halka olacaktır.

Festivalimizin gerçekleşmesi demek, Rojava direnişine destek demek olacaktır. Ezidi soykırımına karşı durmak, emperyalizmi teşhir etmek demek olacaktır. Şengal dağında açlığa, soykırıma mahkum bırakılan Ezidilere sahip çıkmak için, geliştirilen emperyalist saldırganlığa karşı enternasyonal mücadeleyi yükseltmek için, haksızlığa karşı daha gür bir şekilde ses çıkarmak için, örgütlü mücadeleyi geliştirmek zorunluluğuna değinildi.

Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İngiltere, Hollanda, Belçika ve Türkiye’ den katılımcı ve dinleyicilerin yer aldığı festival, katılım ve organizasyon iyi bir şekilde geçtiği gözlemlendi.

Dört bölümde ele alınan Gençlik Kültür–Sanat Festivali’nin programı, Halk oyunları, Solo, Müzik grupları, Tiyatro grupları olmak üzere pay edildi.

Çocuk katagorisende ki katılımcılar ilk bölümde sahne aldı.

Halk oyunları dalından;

Zürih Gençlik Kültür evinin Çocuk Halk oyunları ekibi, Hamburg Sıla Halk oyunları ekibi ve Atif Hamburg Halkoyunları ekibi sahne aldılar. Daha sonra Halk Oyunların da Frankfurt KAGEF Dans grubu sahne aldı.

Solo Müzik dalından

Asslar’dan Zozan Gündüz, Nürnberg’ten Ezgi Özkan Danış Sibel Aybek Almanya’dan Ali Tekin , Avusturya Wörgl den Mert Suludere ve Ceyda Say Zilan Kızılateş ve Wetzlarda Damla Okur Solo dalında sahne aldılar.

Müzik Grup dalında

Frankfurta Grup Yaren ve yine YDG Strasburg Müzik grupları sahne adı.

Ardından Münihten katılan Grup Nevin sahne aldı.

Tiyatro dalında;

Dialog e.V Köln, Natura Tiyatro Wetzlar sahne aldılar. Zürihte Tiyatro dalında ise Bir demet MülteciTiyatro ekibi sahne aldı.

Disburgta ise Charlie Chaplin Tiyatro ekibi sahne aldı.

Sinevizyon Atik mücadelesinin kısa bir özetiydi;

ATİK-YDG-YENİ KADIN’ın sokaktaki mücadelseini temel alan bir sinevizyon gösterild.

25. GKSF Müzik grubu dalında 1. Olan Grup, Konuk olarak bir dinleti sundu. Kardeşler Berivan, Kalan, Rojda güzel türkülerini seslendirdiler.

Daha sonra ATİK adına konseyden Başkan konuşma yaptı.

ATİK adına konuşma yapan Konsey Başkanı, Avrupa’da yapılan festivalin önemine dikkat çekerek artan ırkçılığa ve hak gasplarına karşı örgütlenmenin önemine değindi. Yine Avrupa, Türkiye ve Orta-Doğudaki gelişen süreçle alakalı konuşan temsilci; Mücadelenin büyütülmesi ve her alanda yaygınlaştırılmasına dikkat cekti. Konuşmanın ardındam Umuda Haykırış sahne aldı. Seslendirdiği kavga, Devrim ve direniş türküleriyle geceye ayrı bir renk ve çoşku kattı.

Gençlik Kültür ve sanat Festivaline Türkiye’den Yeni Demokrat Gençlik’in yanı sıra bir çok demokratik kurumlar dayanışma mesajları sunuldu.
Festivalin ikınci bölümünde kitleyi grup Umuda haykırış karşıladı.

Grup haykırış sahne alarak kavga türkülerini seslendirdiler. Grup Umuda Haykırış’ın seslendirdiği türkülerle katılan kitle halaya durarak güzel bir görüntü oluşturdu. Festival sahnelerinde başlıyan mücadelelerinden beslenerek bugün birkez daha haykırdılar kinlerini. Rojavadan Suruc’a uzanan direnişin türkülerini festivalimizin sahnelerinde iclerindeki partizan ruhlarıyla umuda haykırdılar.

Festivale jüri üyesi olarak katılan Pınar Aydınlar bir konuşma yaptı. Pınar Aydınlar daha fazla mücadale ve daha fazla birlikte olma ve iradenin gerektiğiğni belirti. Gençlere çağrı yaparak mücadelye aktiv katılmalarını vurguladı.

Italyan Devrimci Müzik grubu Kalamu sahne aldı

En son İtalyada Devrimci – dayanışmacı İtalya Müzik grubu Kalamu katılım gösterdi. Grup kalamu’nun parçalarıyla Gençler Dansla eşlik ettiler.

Programın bitiminde Festivalin en heyecanlı anına geçildi. Dereceye giren grupların ödül töreni yapıldı. Bütün Jüri üyelerinin sahneye çağrılmasıyla Jüri Üyeleri Pınar Aydınlar, Hasan Sağlam, Onur Olgun Çağlar Deniz,Suat Usta, Cihan Seryol, Mahmut Demir sahnede ödülleri kazanan ekip ve kişilere takdim ettiler.

Gençlik Kültür Sanat Festivali’inde dereceye girenlerin isimleri ise şöyle
Solo Müzik dalınd

1. Damla Okur

2. Zozan Gündüz

3. Zilan Kızılateş

Müzik Grubu dalında

Münihte Grup Nevin
Strasburgta YDG Müzik grubu
Tiyatro dalında

1. Zürihten Bir Demet Mülteci Tiatro ekibi

2. Natural Tiyatro ekibi

3. Duisburg Charlie Chaplin Tiyatro ekibi

Halk Oyunları dalında

1. Hamburg Atif Halk Oyunları ekibi

Bu yıl Festivalin Juri özel ödülü ise Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonuna verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Gençlik kültür ve Sanat Festivali-sunucular