Anasayfa , YDG , 8 MART`TA ALANLARA, Adım Adım Özgür Yarınlara!

8 MART`TA ALANLARA, Adım Adım Özgür Yarınlara!

Hayatını devrim ve eşitlik mücadelesine adamış kadınlarla doludur tarih. Ezen-ezilen çelişkisinde sınıf tavrını belirlerken, kurtuluşa giden yolda göğün diğer yarısını oluşturanların mücadele tarihidir bu. Diri diri mezara gömülmeyi göze alıp doğruları haykıranların, sırtına çocuklarını bağlayıp elinde silah savaşanların, seçme hakkı için kurşun yağmuruna yürüyenlerin ve 16 saatlik iş gününü reddedip katledilen textil işçilerinin tarihi. Tarih yazma iddiasıyla yola çıkan kadınlardan öğrenerek ve aramızdan koparılıp alınan kadınların öfkesini kuşanarak karşılıyoruz bu yıl 8 Mart`ı.

Sevgili genç kadınlar. 1910 yılında Clara Zetkin`in önerisiyle 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü olarak ilan edildiğinden bu yana dünya çapında emekten ve özgürlükten yana olan kadınların sahiplendiği bir gün, ve tüm altını boşaltma çabalarına karşı mücadele ısrarı oldu 8 Mart. Seçme seçilme hakkından kürtaj yasağına karşı, görülmeyen emekten eşit ise eşit ücret talebine, taciz tecavüz ve şiddete dur demek için, görünür/görünmez tüm baskılara rağmen kendi rengimizi verdik 8 mart`ta sokaklara. Bugün de yine kapitalizmin patriarkayla içiçe geçtiği sömürü düzenine karşı buradayız. Sokaklarda amfilerde, işyerlerinde, evlerimizde, her yerde direniyoruz bize ait olmayan düzene karşı. Erkek egemen sistemin bize kabul ettirmeye calistigi boş beklentilerine uymuyoruz. Bunlara uyanları akıllarınca ödüllendirirken uymayanlarımızı damgalamlarına izin vermiyoruz. Bizler kadınız, cinsimizle varız ve en güzel renklerimizle varolacağız. Latin Amerikadan Avrupaya, Rojavaya ve Türkiye`ye kadar kadınlar birlestikçe güçleniyorlar! Hiç tanımadığımız, dilini dahi konuşamadığımız, belki de adını bile bilmediğimiz kız kardeşlerimizin acılarından öğreniyor, öfkelerinden tutup kalkıyoruz ayağa. Ni una menos! Bir kadın daha eksilmeyeceğiz.

Bu yıl, erkek egemen sistemin aramızdan aldıklarını, tutsak ettiklerini de taşıyoruz alanlara. Onların kesilen sesi olup daha gür haykıracağız alanlarda. Özgecan, Ceren, Ekin, Şule, Gamze Gül, Buse – eksilmedik, öfkemizi kuşanarak daha da çoğalıyoruz.

Bedenimiz üzerindeki tek karar sahibi olabilmek için
Eşit işe eşit ücret alabilmek için
Şiddet, taciz ve tecavüze karşı çıkmak için
Dünya çapında kadınların direnişine ses olmak için,
Flormar grevinin 298. gününde
Leyla Güven`in 121. gününde
14 Haziran İsviçre Kadın Grevine doğru

8 MART`TA ALANLARA, Adım Adım Özgür Yarınlara!

Jin Jiyan Azadi!

Frauen die kämpfen sind Frauen die leben!

Yeni Demokratik Gençlik