Anasayfa , AVRUPA , Afrin ile dayanışma yemeği

Afrin ile dayanışma yemeği

SiAmo Afrin kampanyası çerçevesinde Amsterdam’da Afrin ile dayanışma yemeği düzenlendi. Revolutionaire Eenheid ve WTF Queer tarafından organize edilen etkinliğe YDG de davet edildi. Çeşitli kurumların ve aktivist bireylerin yer aldığı etkinlikte toplanan bağışlarda YDG olarak da destek sunuldu. Yemek sonrasında ise YDG adına Ingilizce konuşma yapıldı. Konuşmanın Türkçesi şu şekildeydi;

‘Değerli organizatörler, yoldaşlar ve arkadaşlar,

Ilk önce bizi böylesi anlamlı bir etkinliğe davet ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.

YDG çeşitli Avrupa ülkelerinde aktif olan anti-emperyalist gençlik örgütüdür ve 1990 yılından itibaren daha güzel bir dünya yaratma mücadelesinde yerini almaktadır. Bizler, YDG olarak, aynı zamanda gericiliğe karşı savaşan bütün dünya halkları ile dayanışma içindeyiz. Dün faşist Daeş çeteleri tarafından saldırıya uğrayan Kobani halkı için sokaklardeyken, bugün de Türk işgal ordularına karşı Afrin halkı için sesimizi yükseltmekteyiz.

Bugün Rojava bütün iktidarlar için bir çıban, ama dünya ezilen halklar için bir umuttur. Rojava işçi sınıfı için, daha farklı bir dünyanın mümkün olduğunu gösteren bir ışıktır. Rojava tükenmeyen kar hırsına sahip, güce doymayan otoriteler olmadan komün bir yaşam sürdürebileceğinin belgesidir. Bu nedenle Afrin’e yönelik saldırı yalnızca faşist işgalci Türk ordusun değil, aynı zamanda işbirlikçi emperyalist güçlerinin de saldırısıdır. Afrin’e yönelik saldırı bize bir kez daha NATO, BM ve AB gibi bütün resmi yapıların yalnızca hakim sınıfa hizmet ettiğini ve sözde insanı esas alan uluslararası antlaşmaların, sadece kendi çıkarlar olduğunda kullandıkları formaliteden başka birşey olmadığını belgelemiştir. Bu nedenle Afrin’e sahip çıkmak yalnızca Afrin halkı ile dayanışma göstermek anlamına gelmemektedir. Afrin’e sahip çıkmak aynı zamanda emperyalizme karşı duruş sergilemektir. Bunun bilincinde olmamız elzemdir.

Dolayısıyla Afrin ile dayanışma yemeği politik bir etkinliktir ve bu nedenle burada emperyalizme karşı enternasyonal dayanışmayı güçlendirmenin ne denli önemli olduğunun altını çizmeliyiz. Bizler bütün kurumları ortak çalışmaları arttırarak Hollanda’da da dayanışmayı güçlendirmeye çağırıyoruz.

Afrin yalnız değildir!
SiAmo Afrin!
Yaşasın enternasyonal ve devrimci dayanışma!’

YDG Hollanda