Anasayfa , AVRUPA , Almanya: G20 Üzerine “Cadı Avı“

Almanya: G20 Üzerine “Cadı Avı“

G20 üzerine yapılan operasyonla tutsak alınan dört kişiden ikisi Hamburg’ta serbest kaldı. Frankfurt bölgesinden evleri basılarak Hamburg’a getirilen dört kişiden iki kişi Cuma Günü (29.06) serbest bırakıldı. Alman devleti gerek G20′ ye yönelik protesto döneminde, gerekse de sonrasında sürdürmüş olduğu “sindirme ve teslim alma” çabalarını aralıksız devam ettirmektedir.
Frankfurt’ta dört anti faşistin evlerini basan Polis, söz konusu kişileri apar topar Hamburg’a getirerek, hemen Hakim karşısına çıkartı. Avukatlardan aldığımız bilgilere göre, polis ve savcının sayfalarca düzme suçlamalarına rağmen, bu dört kişinin olaylara katıldığı konusunda ellerinde tek bir kanıt bulunmamaktadır.
Tüm iddiaların altı boş olduğu kadar da gülünçtür. Tıpkı daha önceki “ yargılamalarda” olduğu gibi burda da polisin tek amacı demokratik haklarını kullananlara göz dağı vermektir. Bu anlamda Frankfurt‘ ta göz altına alınanlarla topluma verilmek istenen mesaj, korku ve paniktir. ATİF Hamburg‘un yaptığı açıklamada, davanın takipçisi olduklarını ve göz altında halen bulunan diğer iki anti faşistin derhal serbest bırakılması gerektiğini vurguladı. Anti Faşist kurum ve kuruluşlarda bu tarz yıldırma operasyonlarına karşı dayanışmanın önemine vurgu yaparak kampanyalar düzenlemektedir.

Tutsaklarla Dayanışma

Önümüzdeki günlerde Hamburg G20 zirvesinin ve ona karşı sergilenen direnişin 1.yıl dönümü vesilesi ile 5 ile 8 Temmuz arası etkinlikler düzenlenecek. Anti faşistlerce tutsakları sahiplenme kampanyası kapsamında yürüyüşler ve farklı kampanyalar organize edilmektedir. Gerçekleşebilecek gelişmeleri sitemize taşıyacağız.

Anektot

Hamburg’da gerçekleşen G20 zirvesine karşı toplumun önemli bir kesimi sokaklara çıkarak önemli bir direniş ortaya koydu. 6-8 Temmuz direnişi olarak hafızalara kazınan süreç öncesi ve sonrasında Almanya’da polis gücü farklı ülkelerden takviye güçlerle yoğun saldırılar gerçekleştirmişti. Anti Faşist kurumlar basılmış , onlarca anti faşist tutsak düşmüştü. Yine yüzlerce kişi hakkında yasal işlem yapılmış ve eylemlerde polis saldırıları sebebi ile onlarcası da yaralanmıştı. G20 süreci sonrası tedirgin olan egemenler korkuyu büyütmek ve gelişen anti faşist rüzgarın önünü almak için operasyonlar yaparak , G20 karşıtı eylemlere katılmak iddiası ile yüzlerce kişiyi arananlar şeklinde burjuva medyada teşhir etmişti. Ayrıca farklı ülke ve şehirlerde Hamburg savcılığı ve özel polis ekibi “SOKO“ talebiyle onlarca kişi gözaltına alındı. Bu gelişmeler korkuyu büyütme cabası olarak değerlendirildi. Avukatların  ve anti faşist kesimlerin konuya ilişkin değerlendirmeleri  bu korku ve algı operasyonlarına karşı anti faşist mücadelenin meşruluğu üzerine durulması gerektiğiydi. Ayrıca anti faşistlerin her ne olursa olsun kişisel eşyalarını da (Laptop, Cep Telefonu vs.) dikkatli kullanmaları gerektiği de söyleniyor.