Anasayfa , AVRUPA , Avusturya`da Umudun Çoçuğu, Direnişin Simgesi BERKİN ELVAN için Adalet Istiyoruz Eylemleri!

Avusturya`da Umudun Çoçuğu, Direnişin Simgesi BERKİN ELVAN için Adalet Istiyoruz Eylemleri!

Avusturya`da Umudun Çoçuğu, Direnişin Simgesi BERKİN ELVAN için Adalet Istiyoruz Eylemleri!

Haziran Taksim/Gezi direnişi olarak başlayan ve burdan hareketle Türkiye ve Türkiye Kürdistanı`nın dört bir tarafına yayılan halk hareketi 8. şehitini verdi. Türkiye`den başlayarak, Avrupa`da Türkiyeli ve Türkiye Kürdistanli göçmenlerin yanısıra, yerli işçi ve emekcilerinde desteğini alan özgürlük ve demokrasi mücadelesi umudun çoçuğu, direnisin simgesi Berkin Elvan şahsında yeni bir direniş evresine dönüşmüs durumdadır.

Berkin Elvan 269 gün direndi! Berkin`in direnişi, faşizme ve her türden gericiliğe karşı direnenlerin sesidir. Berkin Elvan, dünya`da emperyalist saldırganlık ve sömürüye karşı başkaldırı çağrısıdır. Halkımız Berkin Elvan`ı sonsuzluğa uğurlarken, Avrupa`da Berkin Elvan şahsında, Emperyalist saldırganlığa ve sömürüye karşı demokrasi güçleri faşist saldırganlığa ve katliamlara karşı, talan, yolsuzluk ve dizginsiz sömürü politikalarına karşı Adalet çağrısında bulundular. Berkin Elvan ülkemiz halklarının Adalet çağrısıdır. Berkin Elvan, sömürülen, ezilen, katledilen dünya halklarının, emperyalizme ve kapitalizme karşı başkaldırının simgesidir. Türkiye ve Türkiye Kürdistanın`dan başlayarak, dünya´da ve bati-avrupa´da emperyalizmin gençlik üzerindeki dizginsiz yozlaştırma ve geleceksizleştirme saldırılarına karşı ve bu bağlamda insanın insan tarafından sömürülmesine karşı halk gençliğinin vermiş oldugu Anti-emperyalist, anti-faşist mücadelede bir kilometre taşıdır Berkin Elvan. Emperyalizme ve faşizme karşı mücadelemizin direniş mevzisidir 269 gün direnen bu beden. Bize refa görülen gekleceksizleştirme ve yozlaştırma politikalarını kabul etmediğimizin göstergesidir Berkin Elvan. Halk gençliğinin ve ezilen dünya halklarının özgür dünya mücadelesinin, ancak ve ancak örgütlü karşı koyuşla kurulabileçeğini, tarihin derinliklerinden gelen deneyimlerden biliyoruz. Çünkü Mehmet`den, Abdocan´a, Ethem´den Ali Ismaile, Medeni`den Hasan Ferit`e, Avrupada`da özgürlük ve demokrasi mücadelesinde bizlere umut olan, bilincimizi tazeleyen bu direniş bitmeyeçektir. Işte bu yüzden Berkin Elvan halk gençliğinin Adelet çağrısıdır!

Bu baglamda Avusturya`nın Linz ve Viyana şehirlerinde Umudun çoçuğu direnişin simgesi Berkin Elvan şahsında, faşist saldırganlık, yolsuzluk, yağma ve talan politikalarına karşı sokağa çıkıyoruz! başlığında eylemler düzenlendi.

Ilk olarak, Berkin Elvan´in ölümsüzlüğe uğurlandığı gün Viyana Stephansplatz meydanında oturma eylemi gerçekleştirildi. Viyana demokratik güç birliği bileşenlerininde katıldığı eyleme ATIGF ve Yeni Demokratik Gençlik üyeleride çağrı yaparak katılımda bulundular. 200´ün üzerinde bir kitlenin katıldığı eylemde, Berkin Elvan Onurumuzdur! Erdoğan ist ein Mörder und Faschist! vs. sloganlar atıldı. Yine çesitli devrimci, demokratik kurumların yaptığı acıklamalar sonrasında eylem sonlandırıldı.

Devamında ise, 13 Mart günü, Berkin Elvan için Adalet istiyoruz! çağrısıyla Viyana T.C konsolosluğu önünde bir protesto mitingi gerçekleştirildi. 300´ün üzerinde bir kitlenin katıldığı mitingde, demokratik kitle örgütleri adına acıklamalar yapıldı. Çok kısa süreli örgütlenen mitinge kitlelerin hızlı refleksi, eylemin çoşkusunun oldukca yoğun şekilde olmasına bir etken oldu. Çeşitli kınama ve protesto acıklamalarından sonra, polisin`de provakatif tutumundan kaynaklı olarak, kitle konsolosluğun girişini kuşatdı. Konsolosluk tabelası söküldü ve konsolosluk bınasına taşlar atıldı.

 

Devamında ise Yeni Demokratik Gençlik aktifistleri konsolosluk önündeki protesto eyleminde yaptıkları çağrıyla, ayni günün akşamında Stephansplatz meydanında bir korsan eylem örgütlediler. 250 kişinin katıldığı eyleme, polisin müdahalesine rağmen, YDG üyelerinin eylemi sonlandırmamasıyla birlikte kitlelerde alanı terk etmedi. Eylem almanca ve türkce acıklamalar yapıldıktan sonra sloganlarla sonlandırıldı.

 

Son olarak ise 15 Mart günü Viyana Demokratik Güç Birliği tarafından Umudun Çoçuğu, Direnişin Simgesi Berkin Elvan için Adalet Istiyoruz! yolsuzluk, yağma ve talan politikalarina dur diyoruz! başlıklı çağrıyla Stephansplatz´dan, Heldenplatz meydanına bir yürüyüş gerçekleştirildi.  ATIGF ve YDG üyelerinin siyasal ve pratiksel hazırlıklarında yoğun emek verdikleri eylemde güçlü hava muhalefetine rağmen kitlesel bir katılım gerçekleşti. Demokratik Güç Birliği bileşenlerinden, AABF, ADHF, FEYKOM, ATIGF, Aveg-Kon, Nazim Hikmet Kültür Merkezi, Viyana Alevi Kültür Merkezinin yanısıra, Partizan taraftarları ve  Yeni Kadin, Yeni Demokratik Gençlik üyeleride kitlesel katılım sağladılar. Halk Cephesininde katılım sağladığı eylemde kısa bir hazırlık çalışmasına rağmen 700`ün üzerinde bir kitle katılım sağladı.

 

12 MART Linz

Umudun Çoçuğu Berkin Elvan için Adalet İstiyoruz! başlığıyla Y.A Demokratik Güç Birliğinin yaptığı çağrının akabinde 700`ü geçgin bir kitle 12 Mart günü Linz Hauptplatz meydanından, Linz`de bulunan Viyana Konsolosluğu temsilciliğine bir yürüyüş gerçekleştirdi. Demokratik Güç Birliği bileşenleri, AABF, ATIGF, DIDF, FEYKOM, ADHF´nin içerisinde bulunduğu DGB bileşenleri konsolosluk temsilciliğinin önünden geçerken, kitlenin yogun tepkisi ve sloganlarıyla karşılaşan konsolosluk çalışanlarının ışıkları ve perdeleri kapatmaları ilginc bir görüntüye sepeb oldu. Yürüyüşe Partizan taraftarlarıda flama ve dövizlerle katılım sağladılar. Yürüyüşün akabinde Y.A Demokratik Güç Birliği adına yapılan almanca ve türkce acıklamadan sonra, Yeni Demokratik Gençlik, DIDF ve Halk Cephesi tarafından acıklamalar yapıldı. Yürüyüs Berkin Elvan şahsında Büyü türküsünün okunmasıyla sonlandırıldı.

 LINZ:

IMG-20140315-WA0001 IMG-20140315-WA0006 IMG-20140315-WA0017

IMG-20140315-WA0032 IMG-20140315-WA0025 IMG-20140315-WA0045

IMG-20140315-WA0043 IMG-20140316-WA0040 IMG-20140315-WA0038

berkin linz 4 berkin linz1 berkin linz3

  VIYANA:

 IMG-20140314-WA0003 IMG-20140315-WA0050 IMG-20140315-WA0053 IMG-20140315-WA0054 IMG-20140315-WA0055