Anasayfa , YDG , Faşizmin Üstesinden Gençlik Geleçek!

Faşizmin Üstesinden Gençlik Geleçek!

Mannheim|31.10.2017| 29 Ekim pazargünü Almanya’nın Mannheim şehrinde faşist T.C. Devletinin günümüz temsilçisi olan Akp sempatizanları yoğun polis koruması altında miting gerçekleştirdi. 29 ekim cumhuriyet bayramı kutlamaları ve 15 temmuz “darbe” girişimi vesilesiyle biraraya gelen kitle, tek bir getirerek “15 temmuz şehitleri,, adına saygı duruşu gerçekleştirdi. Öselikle seçimler sonrası bir üst seviyeye ulaşan özgüven boyutu mannheim belediyesi tarafından desteklendiği bariz görülmektedir, örneğin eylem ve mitinglerde veya ceşitli sokak etkinliklerinde Demokratik güçlere izin verilmesiken geriçi faşist güçlere imkanlar sunulmaktadır.
Fakat tüm yasaklama ve engelere rağmen Devrimçi Demokrat Yurtsever kurum ve kişiler Mannheim üniversitesi meydanında karşı miting gerçekleştirerek faşizme ve geriçi güçlere karşı müçadelede asla geri durmuyaçaklarını gösterdiler.

Tüm Devrim ve Demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenler şahsında durulan saygı duruşu sonrası ,,şehit namırın,, sloganı atılarak kurumlar birer konuşma gerçekleştirildi. Aynı zamanda miting esnasında marşlar çalındı.

Faşizmin üstesinden Gençlik geleçek !

Kitlesel miting ardından YDG’nın de yer aldığı devrimçi antifaşist bileşenlerle faşistlerin bulunduğu alte feuerwache meydanına geçildi. Hiçbir gerekçe yokiken polis tarafından cembere alınan grup kimlik kontrolü yapılarak sindirilmeye çalışıldı. Alman polisin Ich hack dir die beine ab (senin baçaklarını keserim) gibi Profokativ söylemlerile mevcut gergin ortam dahada gerginleştirilmek istendi.Hangi yetki ile butür söylemlerin yapıldığı sorusuna ise ileriçi güçler şöyle bir cevap ile ,, ben yetkimi devletden alıyorum” karşılaştı.

YDG Mannheim‘ın açıklaması şu şekilde:

“Faşizme karşı direnişi kuşanmalı müçadele bayrağımızı her alanda dalgalandırmalıyız!

Geçmişden günümüze Türkiye’deki katliamlar, iş çinayetleri, kadına yönelik şiddet, LGBTI bireylere toplumsal bakış acısı ve uygulamadan geçirildikleri sindirme, yok etme politikaları, Kürtlere Rumlara Ermenilere, azınlıklara tanınmayan yaşam hakkı. Bu durum Dünyanın diğer kıtalarında çok fazla farklılık arz etmiyor. Amerikada siyahi olmak, Afrika Endonezya kadın olmak, Emperyalist dalaşlardan dolayı ülkesinde çıkarılan savaşdan avrupaya kaçan mülteçi ve geldikleri ülkelerde maruz kaldıklari politikalar hepimizin şu veya bu şekilde gördüğümüz hayatlardır ve birçok örnek daha vermek mümkün.

Bu bağlamda kafradımız ve kafratdığmız düzeyde dünyanın her bir zeresinde, her alanda imkanları zorlamalı ve faşime ve hertürden geriçiliğe başta gençlik olarak set olmalı köküne dinamit bağlamalıyız. Aynı 29 ekimde ileriçi gençlik kurumlarının mannheim meydanlarını zorba düzençilere dar etmek noktasında atdıkları adım gibi. Kuşkusuz bu adım çok cühzi bir adımdı fakat önemliydi, uzun bir dönemdir Mannheim belediyesinin ileriçi güçlere karşı engel ve yasaklamalar koyarak istediği çerçeveye çekme girişimlerine karşı önemli bir çevapdı.

Baçak kesme yetkisini bana Alman Devleti verdi!

Almanya Türkiye dostluğu bilindiği gibi birinçi paylaşım savaşından bu yana sürmektedir. Alman devleti Türkiyede yaşanan hak ihlallerinin katliamların karşısında göz yumarak görmezden gelip tam aksine türkiye devletine silah satarak,

Türkiyeli devrimci demokrat ileriçileri kişi ve kurumlari tutukluyor tıpkı üç seneye yakın bir zaman dilimine evrilen ATIK’lilerinde aralarında olduğu on tutsağın münih mahkemelerinde yargılanmak istendiği gibi.

29 ekimde alman polisinin “senin baçsklarını keserim,, söylemi açıktan Biz Devromci Demokratlara kinin hazimsizliğin simgesidir. Ters kelepçelerle bir saate aşkın süre polis otosunda gereksiz bekletilmesi, aynı şekilde gözaltına alınan yoldaşın saatler sonra halen bileklerinde kelepçe izi olması, durumu gözler önüne seriyor.

Kaldıki gözaltı gerçekleşmesinde hiçbir neden yokiken, diğer yandan faşizmin kuklaları tek bir getirerek kendi kestikleri askerlerinin yasını, saygı duruşunu tutuyorlardı. Bu görüntüyü daha fazla derinleştirmeye ihtiyaç yok.

Sonuç olarak tavrimizi koyduk faşizme mannheimi dar edeçek, alanları yeniden kazanaçsğız. Polis baskılarına sindirmelere karşı tavrımızı koyduk koymaya devam edeçeğiz.

YDG MANNHEIM

Yaşasın hakli ve onurlu müçadelemiz!

Hoch die Internationale Solidarität!”