Anasayfa , AVRUPA , 29. GKSF: Gençliğin umudunu sanatımızla geleceğe taşıyoruz!

29. GKSF: Gençliğin umudunu sanatımızla geleceğe taşıyoruz!

Avrupa’da, bütün gizleme politikalarına rağmen hızla yükselen ırkçılığa karşı 1990 yılından bu yana; göçmen, işçi, işsiz, öğrenci, kadın, LGBTİ+ ve gençler olarak bütün engelleme ve sansür politikalarına rağmen örgütleniyor; şiirlerimizle, şarkılarımızla, filmlerimizle, öykülerimizle, oyunlarımızla ve halaylarımızla direnişi örmeye devam ediyoruz.

Her geçen gün artan intiharlar, toplu işçi kıyımları, haksız savaşlar karşısında halkın sanatçısı olmanın tek yolunun halkın savaşçısı olmak olduğunu bilen Yetiş Yalnız’lardan; karanlığı dağıtacak fırtınayı yaratacak damla olan Lorenzo Orsetti’lerden; erkek egemen zihniyite karşı Kobanêli kadınların enternasyonal öfkesi olan Ayşe Deniz Karacagil’lerden; karanlığa karşı gökkuşağı olan Ivana Hoffmann’lara geleceği örmeye devam ediyoruz.

Emperyalist-kapitalist sistem tarafından her geçen gün daha da derinleştirilen güvencesiz gelecek sorunu, gençliğin önünde bir çığ gibi büyüyor. G-20 süreci sonrası başta Almanya olmak üzere tüm Batı Avrupa’da artan baskılar, sertleşen polis yasaları ve göçmen düşmanı politikalara rağmen geleceğine sahip çıkan gençler “ÇareDireniş“ düşüncesini benimseyerek sokakları terketmedi. Sarı Yelekleri ile Fransa’da, Fridays For Future şiarı ile tüm Avrupa’da doğanın ve emeğin talanına karşı en ön saflarda direndiler. Türkiye ve T. Kürdistanı’nda tüm yasak ve baskılara rağmen genç kadın ve LGBTİ+’lar cinayetlere ve şiddete karşı sokakları terketmediler. Açlık grevine yatan yoldaşlarını yalnız bırakmayan gençler, her türlü ajanlaştırma ve sindirme politikasına rağmen zindanlarda direnen yoldaşlarının mücadelesini büyüttüler.

Bu bilinçle hareket ederek; Gençlik, Kültür ve Sanat Festivalimizi her sene olduğu gibi bu sene de Avrupa’da yaşayan başta Türkiye ve T. Kürdistan’ından olmak üzere mülteci, göçmen ve göçmen kökenli gençler olarak örgütlüyoruz.

Örgütlediğimiz her festival bir siyasi temayı da kendi içerisinde barındırır. Bu sene 29. sunu düzenlediğimiz Gençlik Kültür ve Sanat Festivalimizde Avrupa‘da artan ırkçılık ve yeni polis yasalarını işliyoruz. Geleceği elleri ile ören ve yarınlara umutla ilerleyen siz işçi, emekçi, göçmen ve yerli gençliği Festivalimize, gençliğin umudunu sanatımızla geleceğe taşımaya çağırıyoruz!

Tarih: 23 Kasım 2019
Saat: 11:00
Yer: Saalbau Griesheim – Schwarzerlenweg 57, 65933 Frankfurt am Main