Anasayfa , AVRUPA , FRANSA – İSVİÇRE GENÇLİK KAMPI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ! (VİDEO-FOTO)

FRANSA – İSVİÇRE GENÇLİK KAMPI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ! (VİDEO-FOTO)

FRANSA | 24 – 02 – 2014 | Fransa ve İsviçre Yeni Demokratik Gençlik olarak bu sene ikinci defa örgütlenen gençlik kampımız 21-22-23 Şubat tarihlerinde, Fransa’nın Vosges dağlarında başarıyla gerçekleştirildi.

Fransa’nın ve İsviçre’nin çeşitli bölgelerinden 25 gencin katıldığı kamp, cuma günü başladı. Akşama doğru tüm bölgelerden gelen gençler sohbetler ederek tanıştı.

Belirlenen kamp programının gençlerle paylaşılmasının ardından birlikte akşam yemeği yenildi. Yemekten sonra, hazırlanan sinevizyon gösterimiyle birlikte YDG’nin kısa tarihi, programı, hedefleri anlatılarak YDG tanıtımı yapıldı. Sinevizyon ve tanıtımın ardından beraber müzik yapılarak şarkılar, türküler, marşlar söylendi.  Cumartesi sabah erkenden yapılan kahvaltının ardından, eğitim çalışmaları programı başlatıldı. Bu bağlamda, sık sık dile getirdiğimiz “kapitalizm, emperyalizm“, “faşizm“, “örgüt” vb. kavramların tartıştırılması hedeflendi.

Yine “anti-faşist, anti-emperyalist” bir gençlik kurumunun bileşenleri olarak, esas olarak karşı durduğumuz sistemin de iyi kavranması ve yine sorunun bu kavramların “sözlükteki anlamı“na indirgenmemesi gerektiği bilinciyle eğitim çalışmamız başlatıldı. İki yoldaşın kısa açılış ve giriş konuşmalarından sonra; “Kapitalizm“, “Faşizm” ve “Örgütlenme” konu başlıkları altında çalışma grupları oluşturuldu.

Gruplar, hazırlıklarını tamamladıktan sonra sunumlar başlatıldı. İlk olarak “kapitalizm” konusunu alan grubun sunumu gerçekleştirildi. Sunumu yapan genç arkadaşlar tarafından somut örneklendirmelerle kapitalizmin nasıl işlediği, yine özellikle gençlik üzerindeki kültürel saldırılara vurgu yapıldı. Yine arkadaşlar sunumun ardından, konuyla ilgili hazırladıkları bir skeci sergiledi. Skecin ardından hem gruptaki gençler, hem de diğer gençlerin katılımı, düşünceleri ve karşılıklı soru-cevaplarla sunum tamamlandı.

Ardından verilen arayla birlikte öğlen yemeği yenildi. Yemekten sonra “faşizm” konusunun sunumu gerçekleştirildi. Görev alan grubun yaptığı sunumun ardından, yine diğer gençlerin katılımıyla konu zenginleştirildi. Tartışmalar, “Neden faşizme ihtiyaç duyulur?“, “Faşizm nasıl saldırılarda bulunur?, “Her diktatörlük faşizm midir?” gibi sorularla detaylandırıldı.

Son olarak “örgütlenme” konusunun sunumu yapıldı. İlk olarak kampımızın da genel çalışmalarımızın da esasında “örgütlenme” perspektifiyle gerçekleştirildiği vurgulandı. Yine ilk olarak tartışılan kapitalizm ve faşizm konularının ardından bu sisteme karşı örgütlenmenin gerekliliğinin bir kez daha kavranması gerektiği anlatıldı. Sunum sırasında ve sunumun ardından yapılan tartışmalarda, gençliğin kendi sorunları etrafında örgütlenmesi, gençliğin sorunlarına nasıl yaklaşmamız gerektiği, yol ve yöntemlerin açığa çıkarılması, teorik bilgi birikimin güçlendirilmesi ve buna bağlı olarak pratik çalışmaların gerçekleştirilmesi gibi konular gündeme getirilerek tartışıldı.

Akşam saatlerine kadar süren eğitim çalışmasından sonra, akşam yemeği olarak mangal yapıldı. Yemeğin ardından serbest saat sırasında geç saatlere kadar sohbetler, şarkılar eşliğinde cumartesi günü tamamlandı.

Pazar günü sabah yapılan kahvaltıdan sonra öğlen saatlerine doğru, kaldığımız kamp yerinin temizliği yapılarak kampımız sonlandırıldı. [youtube id=”Y6ZqOmz72ZI” width=”600″ height=”350″]