Anasayfa , TÜRKİYE , Gençler Newroz tutuklularına özgürlük istedi

Gençler Newroz tutuklularına özgürlük istedi

İSTANBUL | 17 – 01 – 2013 | Newroz kutlamalarına katıldıkları için haklarında dava açılan 6’sı tutuklu 11 kişinin davası bugün başlıyor. Duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yapan gençlik örgütleri, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Bekir Sürücü, Burcu Deniz, Deniz Aydın, Eren Yurt, İhsan Oğuzcan Yüzgeç, İzzet Utku Çaybaş, Kadir Ev, Rüya Kurtuluş, Uğur Karakuş, Yiğit Can Yirbeş ve Zeynel Nihadioğlu’nun, 18 Mart’taki Newroz kutlamalarına katıldıkları yargılanıyor. Çağlayan Adliyesi’nde görülecek olan davanın ilk duruşması, 13.30’da başlayacak.

Duruşma öncesi HDK Gençlik Meclisi, Emek Gençliği, Öğrenci Kolektifleri ve Sosyalist Yeniden Kuruluşçu Gençlik üyeleri, adliye önünde basın açıklaması yaptı. “Tutuklu öğrencilere özgürlük. Newroz tutuklanamaz, barış için tüm tutuklulara özgürlük” pankartı açılan eylemde, Hukuk Fakültesi öğrencileri ise “Tutuklu arkadaşlarımızın davalarında hukuku öğrendik, adalet arıyoruz” pankartı açtı.

Gençler adına açıklama yapan Mertcan Zeybek, İstanbul’da 18 Mart’ta düzenlenmek Newroz Bayramı kutlamalarına katılmak için Kazlıçeşme Meydanı’na gitmek isteyen kitleye polisin saldırarak, bir çok kişiyi gözaltına aldığını hatırlattı. Zeybek, “Bununla da yetinmeyen AKP Hükümeti’nin polisi 10 Nisan günü birçok evi basarak asılsız iddialarla birçok öğrenciyi gözaltına alarak tutuklattı” dedi.

Newroz’u gününde kutlamamanın “terör” delili sayıldığını belirten Zeybek, davanın iddianamesini eleştirdi. Zeybek, “Gençlik kampları, film etkinlikleri, tutuklu gazetecilere özgürlük eylemlerine katılmak, kadınlara sosyal güvence talebinde bulunmak ve bir çok demokratik eylem ve etkinlik terör faaliyetine katılmanın delili olarak mahkemeye sunulmuştur. Aydınlardan, akademisyenlerden, siyasi partilerden oluşan Halkların Demokratik Kongresi terör örgütü olarak tutukluların önüne konuluyor” dedi.

 

‘YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ DEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

 

Arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen Zeybek, şöyle devam etti: “Kürt sorununda sözde çözüm için görüşmelerin başlatıldığı bu süreçte, gerçek barış, Kürt sorununda gerçek çözüm için tüm bu tutuklamalar son bulmalıdır. Bizler tüm baskı, şiddet, tutuklamaya rağmen yaşasın halkların kardeşliği demekten vazgeçmeyeceğiz, inadına barış diyeceğiz.”

 Etha