Anasayfa , AVRUPA , Halim Dener Unutulmadı

Halim Dener Unutulmadı

HANNOVER | 24 – 06 – 2014 | Bundan tam 20 yıl önce Hannoverin en işlek meydanlarından Steintorda afiş yaparken Alman polisi tarafından vurulan PKK sempatizani Halim Dener ölümünün 20. yılında yoldaşları ve dostları tarafından yapılan bir yürüyüşte anıldı.

Komale Ciwanan Kurdistan, Yeni Demokratik Gençlik, Young Struggle, Rebell ve benzeri 51 gençlik örgütü tarafından ortak bir şekilde örgütlenen anma yürüyüşüne Partizan, MLPD gibi devrimci kurumların yanı sıra ATIK, Yeni Kadın, Rote Hilfe gibi demokratik kitle örgütleri katılarak destek verdi. Yeni Demokratik Gençlik üyelerinin hazırladığı Halim Dener ile birlikte Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülü sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan ve dünyanın farklı coğrafyalarında polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden gençlerin yer aldığı pankart katılımcıların ve basının ilgi odakları arasındaydı.

Kurumlar tarafından yapılan açıklamalarda Halim Deneri vuran polisin Alman devleti tarafından korunmaya alınarak beraat ettirildiği esas katilin devlet olduğu, katilleri ve onları koruyan devlet mekanizmasının affedilmeyeceği, Halim Denerlerin ideallerinin gerçekleşene kadar mücadeleye devam edileceği bu ve benzeri katliamların faillerinden hesap sorulacağı belirtildi.

“Halim Dener ölmedi, öldürüldü! Her yer isyan, her yer direniş! Faşizme karşı omuz omuza! Yaşasın enternasyonal dayanışma!” ve benzeri sloganlar ortak bir ruh ve öfkeyle haykırıldı.

Yaklaşık 2000 insanın katıldığı eylemde, yürüyüşün başlama noktası olan Türk Konsolosluğu civarında Alman polisinin yaptığı yığınak bizlerden ne kadar korktuklarını bir göstergesi durumundaydı. Yine polisin yaptığı çeşitli provokatif tutumunlarına rağmen eylem sorunsuz ve başarılı bir şekilde bitirildi.