Anasayfa , YDG , Kitap Okuma Kampanyası Başlatıyoruz!

Kitap Okuma Kampanyası Başlatıyoruz!

Değerli genç yoldaşlar,

Bizler Yeni Demokratik Gençlik içerisinde faaliyet yürüten kişiler olarak, bir çok alanda yerimizi alıyoruz. Sokak eylemlerinden, seminerlere ve kültürel çalışmalara kadar bazı dönemler sadece dahil olsak da, bazı dönemler ise örgütleyicileri oluyoruz. Bu anlamda, pratik alanda ileriye adımlar attığımızı görmek kaçınılmazdır. Fakat aynı zamanda bu alanlarda düşüncelerimizi ve görüşlerimizi sözlü bir şekilde ifade etmekte zorluk çektiğimizi de söylemek gerekir. Sözcük dağarcığımızı artırmak ve fikir yapımızı geliştirmek için, 26. Dönem YDG Merkezi Yönetim Kurulu olarak bir önceki toplantıda karar altına aldığımız çalışmalardan bir tanesi ise kitap okuma çalışmasıdır.

Peki kitap okumak neden önemli?

‘Kitap okumak insanın kişisel gelişimini elde eden mühim etkenlerden biridir. İnsanın fikir yapısını, hayal dünyasını geliştirir; sözcük dağarcığını arttırır, insana informasyon ve birikim kazandırır. Okumak, kişiyi öğrenmeye götürmüş olan en başlı informasyon deposudur.’ Bu tanımlamadan yola çıkarak, kitap okumanın ne kadar etkili bir öğrenme yolu olduğunu görebiliriz. Bizler ne kadar çok öğrenirsek, yani ne kadar çok okursak, o kadar çok gelişir ve geliştiririz.

Bu anlamda, kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmek için, bu çalışmanın öneminin altını çizmek isteriz. Bizler kendi başımıza bu alışkanlığı kazanmakta zorluk çekiyor isek, o zaman bunu ortak ve kolektif bir biçimde yapmamız en doğru yol olacaktır. Bundan dolayı, yukarıda da belirttiğimiz gibi, kitap okuma çalışmamızı 15 Eylül 2018 tarihinde başlatmak istiyoruz. Her alan bu çalışmanın en etkili yolunu ve nasıl ele alacağını ortak bi şekilde karar vermesi gerekir. Önemli olan bu çalışmanın denetleyicileri olmak ve okuduğumuz kitapları ortak ortamlarda tartışmaya açmaktır.

Önümüze koyduğumuz hedefe ulaşabilmek için, bu çalışma uzun vadeli bi çalışma olacaktır. Bu açıdan 15 Eylül 2018 tarihinde yazar Muzaffer Oruçoğlu’nun ‘Tohum’ kitabı ile başlatmak istediğimiz çalışma, üç ayda bir yeni bir kitap ile devam edecektir. Kitapı bulmakta zorluk çeken alanlar ise ihtiyaçlarını YDG MYK’sına belirte bilirler.

Çalışmalarımızda başarılar dileğiyle

26. Dönem YDG Merkezi Yönetim Kurulu