Anasayfa , AVRUPA , Linz`de çoşkulu 1 Mayıs

Linz`de çoşkulu 1 Mayıs

Işçi Sınıfının Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü 1 Mayis Yukari Avusturya´nin Linz şehrinde Devrimci, demokratik 1 Mayis komitesi tarafından örgütlenen yürüyüş ve kültürel etkinlikle kutlandı. Nisan ayı itibariyle yapılan ön hazırlık çalışmalarıyla 

beraber, ADA – Linz, ADHF, ATİGF, KJV (Komünist Gençlik Birliği) ve Mezopotamya Anadolu Kültür Merkezi`nin oluşturduğu devrimci, demokratik 1 Mayıs komitesi, 1 mayıs alanında buluştuklarında çosku hakimdi.

Başta Haykırış Kültür Sanat Atölyesi korosu tarafından kitle ile birlikte çoşkulu bir şekilde Gün Doğdu marşi okundu. Yine ardından 1 Mayıs marşı okundu

Devamında ise Gowenda Azadi halk oyunları ekibi yaptığı folklor gösterisinden sonra, 1 Mayıs komitesi adına günün anlamına ilişkin bir konuşma yapıldı.

Ardından yürüyüşe start verildi. Yürüyüş boyunca almanca açıklamalar ve taleplerimize dönük konuşmalar yapıldı. Kitlenin sık sık, „Hoch die internationale Solidarität!

Solidarität heißt Widerstand Kampf dem Faschismus in jedem Land! Schulter an Schulter gegen Faschismus! Hinter dem Faschismus steht das Kapital, der Kampf um Befreiung ist International!

Yaşasın, devrimci Dayanışma! 1 Mayıs, kızıldır kızıl kalacak! gibi sloganların yanısıra yürüyüşün bittiği alanda Avusturya Işçi marşı çalındı.

Partizan taraftarlarının önde 5 ustanın yer aldığı dev pankartla ve yine yaşasın 1 mayıs başlıklı pankartla ve partizan bayrakları ile  kitlesel ve görsel boyutuyla güçlü katılımı oldukça ilgi çekerken, Ibrahim Kaypakkaya`nin katledilişinin 40.Yılına ilişkin yaptıkları sesli ajitasyon ile birlikte Önderimiz Ibrahim, Ibrahim Kaypakkaya!, Biz, biz, biz, Işçinin köylünün yiğit sesiyiz, Namluya sürülmüş halk mermiyiz!, Düzene Isyan, Halka Önder Partizan!, Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao! Viva, Viva, Viva! sloganlarıyla yürüyüşe ayrıca renk kattılar.
Yürüyüş sonunda, 1 Mayıs 1977 de Taksimde katledilen işçiler ve tüm Dünyada özgürlük, devrim ve sosyalizm yolunda toprağa düşenler ve katledilenler anısına  1 dakikalik saygı  duruşunun yapılmasından sonra  kitle Koma Dem`in parçalarıyla halay çekti. Son olarak mayıs ayı etkinlikleri hakkında verilen bilgilerle birlikte yürüyüş son buldu.