Anasayfa , YDG , Londra’da YDG’liler Buluştu

Londra’da YDG’liler Buluştu

LONDRA|17.10.2017| İngiltere’nin Londra şehrinde 14 Ekim Cumartesi YDG (Yeni Demokratik Gençlik) aktivistleri buluştu. Eğitim tarzında ele alınan buluşmada Komite, YDG ve Festival tanıtımı yapıldıktan sonra İngiltere gençliğin sorunları üzeri genel sohbet edildi.

Toplantı’nın ilk bölümünde kısa zaman önce kurulan Londra YDG Komitesi tanıtıldı. Bu tanıtımda Londra’da ki gençlik çalışmalarını daha iyi organize edebilmek için kurulan geçici Komite’nin amaçları ve işlevi üzeri konuşuldu. YDG’nin tanıtımı olan ikinci bölüm de değişik konulara değinildi: Örgüt ne anlama gelir? Demokratik Kitle Örgütün (DKÖ) özellikleri nedir? YDG ne amaç doğrultusunda kurulmuştur ve siyasi çizgisi nedir? YDG ne sorunlar ile ilgilenir? YDG’nin işleyişi nasıldır? YDG’li olmak ne demektir? Bu sorular doğrultusunda kolektif bir şekilde tartışıp ortak cevaplar bulundu. İki sunumun ardından, Londra YDG’lileri resmîleştirmek için üye formları dolduruldu.

YDG’nin 27 yıldır kesintisiz bir şekilde örgütlemiş olduğu Gençlik Kültür ve Sanat Festivalinin tanıtımı yapıldı. Bu senenin sloganı olan Ekim Devrimin 100. Yılında sanatınla devrimi güçlendir üzeri konuşuldu. Ekim Devrimin sanat anlayışı ve Ekim Devrimin geliştirilmesi için büyük bir rol oynayan devrimci kültür üzerine sohbet edildi. Ardından YDG’nin burjuva yoz kültüre karşı, gençliğin kendini geliştirme, eğitme, değiştirici ve dönüştürücü olma, bireyci değil kolektif, sorgulayıcı ve özgüvenli olma potansiyelini ortaya koymak için bir festivalin örgütlendiğine vurgu yapıldı. Bununla birlikte kültürün herkesin, özellikle gençliğin, hayatında büyük bir etken olduğu ve devrimci kültürün önemi üzeri konuşuldu.

En son bölümde İngiltere’de gençliğin en yoğun yaşamış olduğu uyuşturucu ve gruplaşma sorunu üzerine tartışıldı. Sadece Türkiyeli göçmen gençlikten Londra’da uyuşturucu veya Mafya gibi gruplar da aktif olmaktan suçlanan ve cezaevinde olan 8000 gencin olduğu söylendi. Bu örnek doğrultusunda bunun sistemin sunmuş olduğu yoz kültür ve alternatifsizlikten kaynaklı olduğu söylendi. Ayrıca YDG’nin bu konu üzeri ne yapması gerektiği ve nasıl bir politika ve ‘çözüm’ üretmesi gerektiği tartışıldı