Anasayfa , TÜRKİYE , Mezuniyet törenlerine protesto damgası

Mezuniyet törenlerine protesto damgası

TÜRKİYE | 05 – 07 – 2012 | Malum, artık üniversiteler kapanmaya ve mezuniyet törenleri yapılmaya başlandı. Her ne kadar sistem, gençliği “sorunlar”dan uzak tutmaya, “sorunlar”a tepki vermesini engellemeye; yani gençliği apolitikleştirmeye çalışsa da bunu tam anlamıyla başarabildiği söylenemez elbette!

Bunun somut örneklerini üniversitelerin mezuniyet törenlerinden de görmek mümkün! Tüm 1 yıl boyunca katliamlarla, tutuklamalarla, kürtaj yasaklamalarıyla, 4+4+4 sistemiyle, torba yasalarla; toplumun her kesimine yönelik saldırılarını hayata geçiren devletin bu politikalarını protesto eden üniversite öğrencileri mezuniyet törenini protesto eylemine dönüştürdü.

Galatasaray Üniversitesi’nde yapılan Hukuk Fakültesi mezuniyet töreninde hukuk fakültesi öğrencileri, “puşi” takarak “Tutuklu öğrencilere özgürlük” pankartı açtı. Öğrenciler salondaki ailelerinden, hocalarından, konuklardan uzun süre alkış aldı.

Ardından ODTÜ’lü öğrenciler açtıkları pankartlarla mezuniyet törenini “eylem”e dönüştürdü. Pankartlarla tutuklu öğrencilerden atanamayan öğretmenlere, kürtaj yasağından afet yasasına kadar değişik konuda mesaj vardı.

Mezuniyet törenlerinden kareler: http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

(Özgür Gelecek)