Anasayfa , TÜRKİYE , Pozantı Mağduru 15 Çocuk Yeniden Tutuklandı

Pozantı Mağduru 15 Çocuk Yeniden Tutuklandı

TÜRKİYE | 30 – 05 -2012 | Pozantı’da yaşanan insanlık dışı uygulamaların mağduru Kürt çocukları yeniden devletin tutuklama terörünün mağduru oluyorlar. Sadece son üç ay içerisinde Pozantı mağduru 25 kişi gözaltına alındı, bunlardan 15’i tutuklandı, ailelerine de toplam 150 bin TL ceza kesildi.

Pozantı Cezaevinde yaşanan taciz, tecavüz, işkence ve kötü muamelelere maruz kalan ve bunları basına anlatarak deşifre eden Pozantı mağduru çocuklar, AKP rejiminin hedefi olmaktan kurtulamıyor.

Köylerinin yakılmasıyla çeşitli illerden Mersin’e gelen ve burada da çeşitli baskılara maruz kalan Pozantı mağduru çocuklar, bu cezaevinde yaşadıkları insanlık dışı uygulamaların şokunu dahi henüz atlatamadan, yeniden aynı gerekçelerle tutuklanıyorlar.

Pozantı cezaevinde yaşanan taciz ve tecavüz vahşetinin arından Ankara Sincan Çocuk Kapalı Cezaevine sevk edilen çocuklardan bir kısmı çeşitli tarihlerde tahliye edilmişlerdi.

ADETA İNTİKAM ALINIYOR

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, Pozantı mağduru çocuklardan intikam alındığını vurgulayarak, çocukların Pozantı’yı anlattıktan sonra çeşitli baskılara maruz kaldığını, ailelerinin de çeşitli para cezalarına çarptırıldığını belirtti. Tutuklanan çocukların aynı gerekçelerle tekrar tutuklandığına dikkat çeken Tanrıverdi, tutuklananların çocuk olmasına rağmen çocuk cezaevinde değil de yetişkinlerin kaldığı Mersin Cezaevinde kaldıklarını söyledi.

ÇOCUKLARA YENİDEN TUTUKLAMA, AİLELERE CEZA

Son 3 ay içerisinde Pozantı mağduru 25 çocuk, “gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek”, “görevli memura direnmek”, “örgüte üye olmak”, “patlayıcı madde bulundurmak” suçlamasıyla gözaltına alındı ve bunlardan 15’i tutuklandı. İkinci defa gözaltına alınan ve tutuklanan çocukların ailelerine de, çocuklar devlet malına zarar verdi diye toplam 150 bin TL para cezası kesildi.

“ÇOCUKLAR ÇOCUK CEZAEVİNE KONULMUYOR”

Tutuklanan çocuklar Hasan Katan, Mahmut Aksel, Devrim Eriş, Cengiz Ergün, Alaattin Akgül, Berğudan Ertaş, Azad Bozkurt, Mehdi Aslan, Hasan Şeker, Ramazan Bıdık, Lokman Aydemir, Ahmet Budak, Remzi Akay, Hasan Kaya, çocuk cezaevine gönderilmeleri gerekirken çocuklar yetişkinlerin kaldığı Mersin Kapalı Cezaevine konuldular.