Anasayfa , AVRUPA , SOLİNGEN KATLİAMINI UNUT(TUR)MAYACAĞIZ?

SOLİNGEN KATLİAMINI UNUT(TUR)MAYACAĞIZ?

SOLİNGEN | 28 – 05 – 2013 | 25 Mayıs‘ta Almanya’nın Solingen şehrinde 2500’e yakın antifaşist Almanya’da hızla yükselen ırkçılığa karşı ve mültecilerden gasp edilen iltica hakkı için sokağa çıktı.

Solingen’de organize edilen yürüyüşün belirli sebepleri vardı. 1993 yılında, 20 sene önce 4 genç faşist tarafından bir türk ailesinin evi kundaklandı. bu yangınlı saldırıda  aileden 5 kişi hayatını kaybetti. Aynı senede, bu saldırıdan tam 3 gün önce Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunan mülteciler geldiği ülkelere iade edileceği şeklinde bir karar alarak, temel hak olan iltica hakkını yasadan kaldırmıştı.

Yüyürüş esnasında “Faşizme karşı omu omuza!”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma!” vb. sloganlar Solingen sokaklarında yankılaniyordu. Yürüyüş güzergahı katılan antifaşistleri 20 sene önce yakılan evin oraya götürdü. 1 dakikalık saygı duruşundan sonra ırkçılığa tahammülsüzlük tekrar ve yeniden vurgulanarak dile getirildi.

Bu antifaşist eylemi Solingen halkı büyük bir ilgi ile izledi.Daha sonra 2 faşist ortaya çıktı. Amaçları yürüyüşü sabote etmek olan iki genc, amacına ulaşamayıp geri püskürtüldüler.

Günümüzde medya tarafından yabancılara karşı yapılan propaganda devam etmektedir.  Ve hala mülteciler iltica haklarından yararlanamayıp, devletin saldırılarına uğruyor ve yurtdışı ediliyorlar. Göçmenler hala ırkçı düşünceyi bilmeyipte savunan kitle tarafindan katlediliyorlar.

Yani yapılan saldırılar sadece NSU (Nasyonalsosyalist faşist yeraltı çetesi) tarafından yapılmamakta. 1993 geçmedi!

Burada YDG olarak tüm faşist saldırılara maruz kalanların yanında olduğumuzu belirtmek, bu işin onları anma ile bitmeyecegini bildiğimiz ve buna karşı mücadele vermemiz gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

Ne affediyor, ne de unutuyoruz!

Faşiszme ve ırkçılığa karşı birlikte mücadele verelim!

 NRW YDG