Anasayfa , AVRUPA , Stuttgart’ta açlık grevindeki mahpuslarla dayanışma eylemlikleri

Stuttgart’ta açlık grevindeki mahpuslarla dayanışma eylemlikleri

Almanya: Stuttgart Demokratik Güçbirliği, Stuttgart Hayır Platformu ve HDK Stuttgart bir hafta boyunca türkiye ve türkiye kürdistanı hapishanelerinde açlık grevine giren mahpuslarla dayanışma eylemlikleri gerçekleştirdi.

Hafta için pazartesiden başlayan çadır eylemi ile şehir merkezinin farklı noktalarında 4 gün çadır açılıp konuşmalar yapılırken bildiriler dağıtıldı. 60 günü aşkın süredir açlık grevinde olan mahpusların durumunun kritik bir hale gelmesi ile eylemliliklere daha fazla duyarlılık çağrılarıda yapıldı. Marktplatz, Schlossplatz ve Rotebühlplatz gibi işlek bölgelerde bulunan çadırda yapılan konuşmalar esnasında ara ara provokasyon yaratmak isteyen gericilere cevap provokasyona gelmeyerek, eylemde kararlılık gösterilerek verildi.

Devrimci, demokrat ve yurtsever birey ve kurumların katılımı ile Cumartesi günü saat 15:30’da Stuttgart Lautenschlagerstraße’de yürüyüş başladı. Yürüyüş esnasında atılan slogan ve taşınan pankartlarla canlılık yakalanırken insanlık onurunu yaşatma mücadelesi veren mahpuslar selamlandı. Onların sokaklarda sesi olma amacı ile yürüyüşe yaklaşık 400 kişi katıldı. Yürüyüş Schillerplatz’da yapılan konuşmalar ve atılan sloganlar ile son buldu.