Anasayfa , AVRUPA , Stuttgart’ta başlatılan açlık grevi birinci gününde

Stuttgart’ta başlatılan açlık grevi birinci gününde

STUTTGART|21.07.2017| Stuttgart’ta birçok devrimci ve demokrat kurum bir araya gelerek Stuttgart Kobane Meydanın’da açlık grevi eylemine başladı. Saat 14 civarında kurulan açlık grevi çadırı ile yaklaşık 13 kişi 4 gün boyunca açlık grevinde olacaklarını duyurdular. Stuttgart Kadın Platformu ve YDG gibi örgütleyen kurumların yanı sıra birçok kurum destekçi olarak katılacaklarını belirtirken yapılan ortak açıklamanın bir bölümü şu şekilde:

‘’T.C. Devleti’nin, muhaliflerin hak arama mücadelelerine karşı, 15 Temmuz ‘’darbe girişimi’’ bahanesiyle hukuksuz yaptırım ve saldırılarını meşrulaştırma çabaları sürüyor. Yaşanan haksızlık ve hukuksuzluklar karşısında muhalif göç odakları, ülkenin dört bir yanında protesto ve farklı mücadele yöntemleriyle seslerini yükseltmektedirler. Açlık grevlerinin giderek kritikleştiği bu dönemeçte açlık grevinin 136. Gününde ‘’Nuriye ve Semih Yaşasın, mücadeleleri mücadelemizdir’’ diyoruz! Gülmen ve Özakça başta olmak üzere haksız ve hukuksuz bir biçimde kamu görevinden ihraç edilerek sivil ölüme mahkum edilmek istenen tüm emekçilerin işlerine iade edilmelerini talep ediyor, sizleri de mücadeleyi birlikte büyütmeye çağırıyoruz!’’

4 günlük açlık grevi eylemini ve cumartesi gerçekleştirilecek yürüyüşü destekleyen kurumlar:
ATİF, Yeni Kadın, AGİF, ADHK, ADKH, HDK-Stuttgart Meclisi Girişimi, DKTM-Stuttgart, Kürt Kadın Hareketi, Stuttgart Meryem Kadın İnisiyatifi, Kadın Hareketi Stuttgart, Frauen Courage, SKB, YJK-A, Alınteri, Arbeitskreis Solidarität.

Saat 22’de oluşan kötü hava koşulları ile açlık grevi eylemi Stuttgart Tohum Kültür Derneği’nde devam etmekte. Dernekte yapılan değerlendirmeler ile bir sonraki günün organizesi yapıldı.