Anasayfa , AVRUPA , Suruç artık bir şehrin adı değil, bir katliamın adı

Suruç artık bir şehrin adı değil, bir katliamın adı

Suruç katliamının 4. Yılında YDG`nin de bileşeni olduğu Zürih Gençlik platformu Stauffacherplatz`da anma etkinliği düzenledi.

33 sosyalist için 33 dakikalık oturma eylemi, Suruç katliamında ölümsüzleşenler için ve Rojava devriminin 7. Yılında, devrimde canları uğruna savaşanlar için saygı duruşu ile başladı.  Saygı duruşunun ardından anma etkinliğini düzenleyen gençlik platformu adına bir konuşma gerçekleşti. Konuşmada, Rojava devrimi selamlanırken, katliamın sorumluları faşist TC ve işbirlikçileri mahkum edildi.

„Suruç’ta ölümsüzleşen yoldaşlarımızı, dostlarımızı anmadaki hedefimiz yasa boğulmak değil, tam tersi onların yarım kalan hayallerini gerçeğe dönüştürmektir. Ve yineliyoruz: Yasımızı öfkeye, öfkemizi mücadeleye dönüştürelim“.

Konuşmacı olarak davet edilen Suruç katliamının tanıklarından ve gazilerinden Güneş Erzurumoğlu hem Almanca hem Türkçe konuşma gerçekleştirdi. „Suruç artık bir şehrin adı değil, bir katliamın adı oldu“ diyen Güneş, her şeye rağmen umudumuzu söndüremediler, öfkemiz katlandı daha da kararlıyız artık dedi.

Son olarak hep bir ağızdan, Suruç şehitleri için yazılan „düşleri bize kaldı“ eseri seslendirildi. Şiirler ve marşlarla son bulan eylemde Faşizme karşı omuz omuza, Yaşasın enternasyonal dayanışma ve Devrim şehitleri ölümsüzdür sloganları atıldı.