Anasayfa , AVRUPA , TURGUT KAYA’NIN YAŞAMI VE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN HAREKETE GEÇ!

TURGUT KAYA’NIN YAŞAMI VE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN HAREKETE GEÇ!

Şubat 2018’de Yunanistan’da İnterpol araması olduğu gerekçesiyle tutuklanan, devrimci aktivist ve gazeteci Turgut Kaya hakkında, 30 Mayıs’ta Atina Yüksek Mahkemesinde görülen davasında Türkiye’ye iade kararı verilmişti. Hakkında kırmızı bültenle İnterpol’de araması olan ve başına TC tarafından ödül konulan Turgut Kaya’nın, insan haklarına ve uluslararası sözleşmelere aykırı bir şekilde, Yunanistan devleti tarafından TC faşizmine teslim edilme tehlikesi sürüyor.
İade kararını durdurabilecek olan Adalet Bakanlığı, bugüne kadar Kaya’nın avukatlarına randevu dahi vermemiş, konuyla ilgili kamuoyuna yönelik sadece, katıldığı bir radyo programında sorulan soru üzerine “Bir insanın hayatını tehlikeye atmasını anlamıyorum” demiş ve sorumluluğunu iltica bölümüne atmıştır. Göçmen Politikalarından Sorumlu Bakanlık ise yapılan görüşmelerde iltica sürecini hızlandıracağına dair söz vermesine karşın, Turgut Kaya’nın iade kararının durdurulması ve özgürlüğü için 31 Mayıs’ta başlattığı açlık grevi artık kritik bir noktaya ulaşmıştır.

10 Temmuz günü, açlık grevinin 41. gününden itibaren kaldırıldığı hastanede direnişini sürdüren Turgut Kaya, bugün itibariyle yataktan kalkmakta zorlanırken doktoru, Kaya’nın hayatından endişe duyduğunu dile getirdi, 67 kiloya düştüğünü ve vücut fonksiyonlarının azaldığını söyledi. Son zamanlarda kan değerleri ve tansiyonunun düşük çıktığını, artık vücudundaki yağ oranı tükendiği için vücut fonksiyonları için gerekli enerjinin kalp kasları da dahil kas ve kemiklerinden harcandığına değinen Kaya’nın doktoru, artık açlık grevini bitirmesi gerektiğini ancak Kaya’nın iradesine saygı duyduğunu söyledi.

16 Temmuz günü iltica süreciyle ilgili ifadesi alınmasına karşın, sürecin belirsizliğini koruması, açlık grevinin 50’li günleriyle birlikte hayati tehlike sürecine girmesi, ilgili Yunan devlet kurumlarının sessizliğini koruyarak süreci ağırdan alması kabul edilemezdir. Bir devrimcinin hayatı günbegün yok olurken, bu sessizliğin Turgut Kaya’nın iradesi, yoldaşlarının ve dostlarının dayanışmasıyla kırılacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu nedenle, bir kez daha yoldaşlarını ve dostlarını dayanışmayı büyütmeye, Turgut Kaya’nın yaşamını ve özgürlüğünü kazanmak için sesini yükseltmeye çağırıyoruz!

Turgut Kaya’nın yaşamı ve özgürlüğü için tüm yoldaşlarımızı Atina’ya gelerek sesimize ses katmaya, omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz!

İade kararı durdurulsun, Turgut Kaya’ya özgürlük!

Politik tutsaklara özgürlük!

Atina Turgut Kaya’ya Özgürlük Komitesi

18 Temmuz 2018