Anasayfa , TÜRKİYE , Türkiye’de 771 öğrenci tutuklu

Türkiye’de 771 öğrenci tutuklu

TÜRKİYE | 27 – 06 – 2012 | Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnsitafi, çeşitli kaynaklardan oluşturduğu “Tutuklu Öğrenciler Raporu” nu Cezayir Restourant’ta düzenlediği basın toplantısında açıkladı. 771 öğrencinin tutuklu olduğu belirtilen raporda, tutuklu öğrencilerin cezaevlerinde yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekildi.

Raporu hazırlayanlardan Ahmet Saymadi, Adalet Bakanlığı’nın verdiği 209 tutuklu öğrenci sayısının bu raporda çürütüldüğünü söyledi.
Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Karlı, öğrencilerin neden tutuklandığının temeline bakmak istediklerinde Türkiye’deki “düşman ceza hukuku” ile karşılaştıklarını bunun da somut ifadesini Terörle Mücadele Kanunu (TMK), Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Özel Yetkili Mahkemeler’de (ÖYM) bulduğunu söyledi.
“771 öğrencinin çoğunluğu örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına faaliyet yürütmekten tutuklu. Hiçbiri şiddete bulaşmamış. Bunun içinde Kürtçe eğitim, parasız eğitim gibi demokratik haklar var” diyen Karlı, “Çözüm için ilk adım olarak TMK ve ÖYM’ler kaldırılmalı, TCK’da insan haklarını öne alan düzenleme yapılmalı. Ancak esas olarak değişik görüşleri düşman gören ceza hukuku ideolojisi değişmeli.” dedi ve tutuklu öğrencilerin büyük çoğunluğunun Kürt öğrenciler olduğuna dikkat çekti.
2005 yılında cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin sayısı 55.870 iken bu sayının 2012 yılının Mart ayı sonunda 132.369’a ulaştığı belirtilen raporda, 7 yıl içerisinde cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin sayısını yüzde 240 arttığı belirtildi. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre 2010 yılı içinde cezaevlerinde 413 kişinin yaşamını yitirdiği, bunlardan 162 kişinin hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiği kaydedildi. Raporda İHD’nin verilerine göre 2011 yılı itibariyle 260’ın tutuklu ve hükümlünün durumunun ağır olduğu ifade edildi.
Raporda “Eğitim Hakkı İhlalleri” başlığı altında tutuklu öğrencilerin eğitim alanında yaşadıkları mağduriyete dikkat çekildi. Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2008 ile 2012 arası 23 bin öğrenciye disiplin soruşturulması açıldığı hatırlatıldı.

(Özgür Radyo)