Anasayfa , AVRUPA , YDG Merkezi Kampı Gerçekleştirildi

YDG Merkezi Kampı Gerçekleştirildi

Haber Merkezi |26.12.2018| YDG (Yeni Demokratik Gençlik) Merkezi Kampı başarıyla gerçekleştirildi. 3 gün süren kamp Pazar günü (23.12) açılış ve saygı duruşuyla başlatıldı. Kamp için bilgilendirmeler yapıldı. Salonda politik Tutsaklara ithaf edilen bir köşe hazırlandı. Politik tutsaklara ithaf edilen köşede YDG’liler duygu ve düşüncelerini , dayanışma mesajlarını yazdılar.Ardından ilk olarak Ajitasyon ve Propaganda üzerine eğitim çalışması gerçekleştirildi. A/P’nin kurum için , YDG’liler için önemi üzerine duruldu. İlk gün yapılan çalışmanın ardından akşam hazırlanan kültürel etkinlikte bilgi yarışması ve müzik dinletileri gerçekleştirildi. İkinci Gün (Pazartesi) Workshop (Atölye çalışmaları yapıldı. Sabah Kahvaltısı sonrası 5 ayrı atölye çalışmasına gençler yoğun ilgi gösterdi. Öğretici ve kollektif sunumlarla gerçekleşen Atölye çalışmalarında Afiş-Tasarım , Toplumsal Cinsiyet , Baskı Yasaları , Tartışma Kültürü ve Kısa Film’den oluşmaktaydı. Yapılan Atölye çalışmaları kollektif bir şekilde verilen öğle arasından sonra sunuldu.

Atölye Çalışmalarında Dikkat Çeken Konular

Kısa başlıklarla yukarıda değinilen çalışmalar içerik olarak oldukça önemli konular olarak dikkat çekmekte. Yapılan sunumlarda da güncel politik süreçten örneklendirmelerle aktarıldı. Afiş-Tasarım ilk gün ki A/P araçlarından biri olarak değinildi. Gençlerle eğitici çalışmalar yapıldı. Toplumsal cinsiyet çalışmasında duygulandıran ve düşündüren eğitici bir film izlendi. Öncesinde de gençlere çeşitli sorular içeren anket çalışması yapıldı. Akabinde yapılan sunumda cinsiyet tercihine yönelik toplumsal baskılara değinildi. LGBTİ+’lar ile ilgiler bilgilendirmeler yapıldı. Baskı Yasaları sunumunda yaşadığımız sistem aktarıldı ve içinden geçilen sürece yönelik değerlendirilmeler yapıldı. Yeni Polis Yasaları nedenleri ve polislere verilmek istenilen yetkilere dikkat çekildi. Baskı yasalarının genelde Avrupa’da arttığı vurgulandı. Avusturya’da 8 saat iş gücünün 12 saate çıkarılmak istenmesi ve G20 süreci ve sonrasında ki baskı ve korkutma operasyonlarına vurgular yapıldı.Tartışma Kültürü oldukça eğitici bir çalışma olarak dikkat çekti. Bir tartışmanın nasıl şekilde yürütülürse faydalı olunacağı aktarıldı. Kısa Film oldukça önemli bir konuyu parmak bastı. Toplumda ezilen kadınların , şiddete ve katliamlara maruz kalan kadınların yaşadıklarına göndermeler yapıldı. YDG’liler daha önce ATİK Gençlik ve Tatil Kampında hazırlanan Isırgan Haber Merkezi yapımı görüntülerle de eğlendi. Sunumların ardından Kültürel Programa geçildi. YDG’lilerin hazırladığı bilgi yarışmasında gençler hem eğlendi hemde bilgilendi. Oldukça keyifli geçen çalışmalardan sonra müzik dinletileri ile ikinci gün bitirildi.

Hambacher Forst Direnişinin Yanındayız

Son gün kahvaltı sonrası düzenlenen değerlendirme toplantısı ile başladı. Yapılan değerlendirmelerde olumlu ve keyifli bir kamp geçirildiği kadar eğitici ve öğretici anlamda da olumlu bir kamp olduğu vurgulandı. Yoldaşlık ilişkisinin , kollektif ruhun yansıdığı kampta emeği geçen tüm gençlere teşekkür edildi. İçinden geçilen sürecede vurgu yapıldı. G20 tutsaklarına değinildi. Mücadeleleri sahiplenildi. Gerçekleştirilen saldırılar ve baskıların alternatif bir Dünya’nın mümkün olduğuna inananları yıldıramayacağı hatırlatıldı. Değerlendirmeden sonra hazırlanan yiyeceklerle Hambacher Forst’ta dayanışma ziyaretinde bulunuldu. Yapılan ziyarette ilk olarak dayanışma çadırına gidildi. Orada sohbetler gerçekleştirildi. Ardından Hambacher Forst ormanına gidildi. Orada da aktivistlerle sohbet edildi. Ormanda kurulan doğa evlerinde yaşamlarını sürdüren aktivistlerle süreç hakkında sohbetler edildi. Saldırıların yaşandığı alanlara gidildi.Olaylar esnasında Almanya Polisinin ağaçlarda yapılan asma köprüyü sallamasıyla düşerek ölümsüzleşen gazeteci için yapılan anıt ziyaret edildi. RWE Almanya enerji firmasının Linyit madenini genişletmek istemesiyle alanda bulunan ormandaki ağaçları kesmesi üzerine başlayan olaylarda onlarca kişi halen polis saldırılarına maruz kalmaktadır. Bununla birlikte direnişin devam ettiği bir ortamda dayanışma ziyareti gerçekleştirildi. Yapılan sohbetlerde polis provakasyonlarına ve saldırılarına değinildi. YDG’liler RWE’ye ait linyit madeni yakınlarına gittiğinde Güvenlik tarafından durduruldu.Özel güvenliğin alana girilmesine izin vermemesi üzerine sloganlarla atıldı. RWE Özel Güvenliğinde çalışan Türkiyeli bazı kişilerin TC’de faşist sembolü ile gençleri provake etme girişimi oldu. Hambacher Forst aktivistleride Bozkurt işareti yapanları tanıdıklarını Germany Ottoman diye bilinen faşist yapılanma içerisinde olanların bu özel güvenlikte çalıştığını aktardı. Sloganlarla direnişi sahiplenen YDG’liler bir sonraki buluşmaya kadar vedalaşarak ayrıldı.