Anasayfa , YDG , YDG’NİN 30. YILINDA, YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ

YDG’NİN 30. YILINDA, YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ

Yeni Demokratik Gençlik 29 Şubat – 1 Mart tarihlerinde 30. kongresini gerçekleştirdi.

Avrupa’da göçmen gençliğin sorunları doğrultusunda örgütlenen 30 yıllık bir gelenek, emperyalist kapitalist sistemin toplumun her kesimini doğrudan etkileyen saldırıları karşısında yaptığı kongre, bilinçli iradesini ortaya koymakla birlikte, gençlik nezdinde bir alternatif örgütlenme modelini de beraberinde getiriyor. 30 yıllık mücadele tarihinden öğrenerek gerek işçi gerekse öğrenci gençlik içerisinde örgütlenmeye devam ediyor, sistemin düşünmeyen bireyler yetiştirme politikalarını boşa çıkarmak için yeni mücadele yılında sokakları, okulları ve iş yerlerini hedef noktası haline getireceklerini haykırıyor.


Kongre başta YDG’nin onur üyeleri olmak üzere, devrim ve demokrasi mücadelesinde hayatlarını yitiren tüm insanları anmak için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Devamında YDG’nin bir senelik faaliyet raporu tartışıldı. Bunun yanı sıra kongremize Yeni Kadın, Friday For Future, ATİK, internationalistisches Bündis FFM, Rebell ve Rote Hilfe mesajlarını sundular. Ardından perspektif taslağı okunup, tartışıldı. Ikinci gündenetim Kurulu’nun raporu okundu. Yeni organların seçiminin ardından kongre sonlandırıldı.


Yeni demokratik gençlik çeşitli konuları ve insanların hayatlarını doğrudan etkileyen güncel sorunlarını perspektifine almıştır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak; halk ayaklanmaları, iklim sorunu, yeni polis yasaları ve en önemlisi ırkçılık gibi meseleler tartışıldı. Eksiklikleri ve yanlışları olsa da, genel olarak başarılı bir kongre ve mücadele yılını geride bırakarak, gençliğe sahip olan geleceğe de sahip olur siar ile bir gençlik mevzisi olmaya devam ediyor.