Anasayfa , YDG , Zürih’te YDG’liler Festival Öncesi Bir Araya Geldi

Zürih’te YDG’liler Festival Öncesi Bir Araya Geldi

“Sanatınla 68 kuşağının direniş ruhunu kuşan” şiarıyla 28’incisi düzenlenecek olan Gençlik Kültür Sanat Festivali öncesi 21 Ekim Pazar günü İsviçre’de gençler, Zürih’te bulunan Kültür Fabrik’te, bir araya geldi.  Zürih Yeni Demokratik Gençlik(YDG) Komitesi’nin düzenlediği gençlik buluşmasında ilk olarak YDG ve Gençlik Kültür Sanat Festivali tanıtıldı.  

Buluşmada, Türkiye’de yaşanan askeri darbe sonrası Avrupa’ya büyük bir göçün yaşandığı ve bu göç sonrası gençlerin sorunlarına dönük 1990 yılında Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu(ATİK) bünyesinde YDG’nin kurulduğu ve gençliğin sorunlarına çözüm aramak ve mücadele hattında kendilerini ifade edebilmeleri için alanlar yaratıldığından bahsedildi.   

Festivali düzenleyen YDG’nin kuruluşundan bu yana yürüttüğü siyasi perspektiflere dair yapılan bilgilendirmenin yanı sıra Festivalin hangi ihtiyacın ürünü olarak ortaya çıktığı belirtildi. Sunumun ardından Gençlik Kültür Sanat Festivali’ne dönük hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Sıcak ve samimi bir ortamda geçen buluşmada soru cevap şekillinde tartışmalar yürütüldü. Festivalin kapitalist tüketim anlayışına karşı sanatın her alanında üretimi esasa alan bir yaklaşımın hâkim olması için önemli bir mevzi olduğu vurgusu yapıldı. Komite tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda İsviçre’den otobüs kalkacağının bilgisi verildi. 

Etkinlik birlikte okunan türkü ve şiirlerle sona erdi. 

28. Gençlik Kültür Sanat Festivali 10 Kasımda Frankfurt’da gerçekleşecek.

28. Gençlik Kültür Sanat Festivalinde: “SANATINLA 68 KUŞAĞI’NIN DİRENİŞ RUHUNU KUŞAN!“