Anasayfa , AVRUPA , Zürih YDG’den Ankara Katliamı Anması

Zürih YDG’den Ankara Katliamı Anması

IMG_0551ZÜRİH | 14 – 10 – 2015 | 1969 Kanlı Pazar’dan yarım asır sonra “kanlı cumartesi”ye gelindiği gündü 10 Ekim 2015. Güneşi özleyenlerin çığlığı bomba seslerine karıştı. Birer birer düştü onlarca can, onlarca umut ve yarım kalan hikayeler. Tarih tekerrür edercesine Ankara kan gölüne döndü, tarihimize bir katliam daha eklendi.
Sistemin zorbalıklarına karşı baş kaldıran YDG’li gençler olarak her hafta düzenlediğimiz Gençlik Forumu‘nu bu hafta Ankara şehitlerine atfen örgütledik. Birlikte günceli tartıştığımız, sanatsal çalışmaların olduğu, sorunlarımızı konuştuğumuz, sohbetler ettiğimiz, kendimizi eğittiğimiz, yani birlikte zaman geçirmek için bir alan yaratma hedefi ile örgütlenen forumu, Ankara katliamında yitirdiklerimiz şahsında İsviçre Demokratik Güç Birliği (İDGB)’nin süresiz eylem çağrısı ile gerçekleştirdiği çadır eyleminde gerçekleştirdik.
YDG’nin hazırladığı açılış konuşmasının ardından saygı duruşuyla birlikte, şiirler ve şehit düşenlerle ilgili öyküler okundu. Ardından Umuda Haykırış‘ın Suruç ve Ankara Katliamı için bestelediği “Düşleri Bize Kaldı” klibinin izlenmesi son olarak Günduğdu Marşı, Yaşamak Direnmektir ve Ankara katliamı ile hafızalarımıza kazınan Ellerinde Pankartlar marşlarını hep bir ağızdan söylenerek anma sonlandırıldı.
Ayrıca Almanca “10 Ekim 2015 Ankara, Hiçbir Zaman Unutmayacağız, Hiçbir Zaman Affetmeyeceğiz” yazılı, YDG imzalı pankart alana asıldı.

 

Zürih YDG