Anasayfa , YDG , Zürih’te Gençlik Örgütlerinden Sarı Yelekliler’e Destek Eylemi

Zürih’te Gençlik Örgütlerinden Sarı Yelekliler’e Destek Eylemi

Fransa’da devam eden Sarı Yelekliler’in eylemlerine bir destek de İsviçre Zürih’ten geldi. Aralarında Yeni Demokratik Gençlik’in de olduğu Zürih Gençlik Platformu tarafından 18 Aralık günü Zürih’te bulunan Fransız Konsolosluğu önünde bir eylem gerçekleşti. 

İsviçreli ve Türkiyeli gençlik örgütlerinin yer aldığı gençlik platformu Bellevue meydanında buluşup ilk olarak eylemin amacını belirten bir açıklama yaptı.  

Yapılan açıklamanın ardından soğuk havaya rağmen Fransız Konsolosluğu’na “KEIN AUFGEBEN! WIDERSTAND IST ÜBERALL!” (Vazgeçmek yok, direniş her yerde) pankartıyla Fransız konsolosluğu önüne yüründü. 

Yoğun polis ablukası altında geçen eylemde sık sık almanca, türkçe, fransızca sloganlar atıldı .

Polisin barikat kuruduğu Fransız Konsolosluğu’na varan gençlik örgütleri yaptıkları açıklamada, Fransa’da süren Sarı Yeleklilerle dayanışma içerisinde olduklarını ve kapitalist emperyalist saldırılara karşı eylemlerine devam edeceklerini söyledi.  

Çevreden geçenlerin de destek verdiği eylem okunan basın açıklaması ve atılan sloganlar ile sonlandırıldı. 

Fransa’da 17 Kasım’dan bu yana akaryakıt zamlarına karşı kısa sürede kitleselleşen “Sarı Yelekliler” eylemleri gerçekleşiyor. Yoğun eylemler sonrası Fransız hükümeti zamları askıya almış, ancak “Sarı Yelekliler” bunu yeterli bulmamış ve eylemlerin süreceğini bildirmişti.