Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , 1 Eylül – Dünya Barış Günü

1 Eylül – Dünya Barış Günü

84 yıl önce 1 Eylül 1939’da, Nazi Almanyası’nın Polonya’yı işgaliyle 2. emperyalist paylaşımsavaşı başladı. Bu savaş milyonlarca insanın  sefalet ve acı çekmesine neden oldu. “Silahlarve atom bombaları olmadan yaşamak istiyoruz” diyen Alman Sendikalar Federasyonu’ndanWaldemar Reuter, 1 Eylül 1957’de Frankfurt’ta zorunlu askerlik hizmetine ve AlmanyaCumhuriyetinin militarist çabalarına karşı eylem örgütleyen 5.000 gence seslendi. Bu eylemile birlikte emperyalistlerin ezilen halkların  yaşamları üzerinden kar elde etme saldırılarınakarşı 1 Eylül  “Savaş Karşıtı Gün” olarak ilan edildi. “Bu gün, tüm uluslar ve halklar arasındabarış ideallerini anmak ve güçlendirmek için bir vesile olmalıdır” sloganıyla doğdu. Silahendüstrisinin yükselişi ve konvansiyonel silahların gelişimi nedeniyle, dünyanın dört biryanındaki vekalet savaşları şu anda bir “dünya savaşı” etkisine sahip. Tüm emperyalistGüçlerin silahlanmaya harcadığı milyonlarca dolar, çıkarılan gerici yasalar, ırkçı partileringüçlenmesi emperyalist savaş tehlikesini daha görünür hale getiriyor. Emperyalistler, araştırmaya, çevreye, eğitime ya da yaşamaya değer bir geleceğe yatırım yapmak yerine kendi çıkarlarını ön plana çıkaran yani kar sağlayan ve hayatlarımıza mal olan askeri güceyatırım yapmak istiyorlar.  Onların temel amacı, savaş endüstrisinin muazzam karlar eldeettiği en modern silahlarla kendi cephaneliklerini doldurmaktır. Bizler ilerici, devrimci vedemokrat gençler olarak tüm ezilenler için önemli sorumluluklar  almaya  hazır olmalıyız. Örgütlenerek ve kolektif bir şekilde devrimci ve demokratik gençlik hareketinin içinde yeni yol açacağız.

Yeni bir emperyalist yıkım hazırlıklarına karşı birlik ve direniş içinde olmamızgerekmektedir. Emperyalistlerin, gerici ve haksız savaşlar için asker ve silah kullanımınakarşı devrimci değerleri ve ezilenlerin birleşik direnişini öne çıkartarak, tüm ülkelerdekimücadeleleri birleştirmeyi sağlamalıyız.

Savaş Karşıtı Gün’de YDG – Yeni Demokratik Gençlik olarak tüm yerli ve göçmen gençlerianti-militarist direnişi bizlerle birlikte sokaklara taşımaya çağırıyoruz.