Anasayfa , Ön Resim , 10 Bin Kişi Irkçılığa ve Faşizme Karşı Yürüdü

10 Bin Kişi Irkçılığa ve Faşizme Karşı Yürüdü

MÜNİH | 14 – 04 – 2013 | Kasım 2011’de faşist „Nasyonal-Sosyalist Yeraltı örgütü“ (NSU)´nun, güvenlik güçlerinin gözleri önünde ve desteğinde gerçekleştirdiği 7 yıllık ‘Derin’ suikastlar meydana çıktı. Bu süre içinde 10 insan öldürüldü ve iki de bombalı saldırı gerçekleştirildi. Bu 7 yıllık dönemde medya „Döner-Cinayetleri“ kavramını hayata geçirdi. Cinayetlerin kurbanları, cinayetlerin failleriymiş gibi şüphe altında bırakıldılar. Emniyet güçlerinin ırkçı soruşturmaları yüzünden, yıllarca cinayet kurbanlarının aileleri, akrabaları izlendiler. On cinayetin beşi Bavyera´da, bunlardan ikiside Münih´te işlenmişti.

Fasist-Irkci örgüt NSU hücre yapılanmasında yer alan 5 Neonazinin 17 Nisan´da Münih´te yapılacak olan mahkeme öncesi 13 Nisan Cumartesi günü Almanya’nın Münih kentinde yerli ve göçmen Anti-fasist örgütlerin katıldığı ve 6 km’lik büyük bir yürüyüş düzenlendi. Saat 13:00´de Münih´in Karlsplatz meydanında toplanan eylemciler  bildirilerini okuduktan sonra yürüyüşe başladılar.Yürüyüş sırasında iki kez mola verilip son yıllarda artan ırkçılığa ve Alman devletinin bunu bilerek ve istiyerek körüklediğine ilişkin açıklamalar yapıldı.

Platform temsilcilerinin verdiği bilgilere göre; yaklaşık 10.000’e yakın kitlenin katıldığı yürüyüşe, 200 ün üzerinde kurum çağrıda bulunmuştu. 100’e yakın ATİK, Yeni Kadın ve Yeni Demokratik Gençlik  aktivisti  canlı  bir sekilde yürüyüşte yer aldı. Yol boyunca Faşizme karşı omuz omuza!’, ‘Alman polisi Fasistleri koruyor!’, ‘Siamo tutti antifascisti!’, ‘Biji Bratiya Gelan!’, ‘Hoch die Internationale Solidaritaet!’, ‘El pueblo unido jamás será vencido!’   sloganlat atıldı. Yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşten sonra  mahkemenin yapılacağı binanın önünde eylem sonlandırıldı. Basının ilgisinin oldukça fazla oldugu eylemde polisin de yogun güvenlik önlemleri almasi dikkat cekti. Alanda ayrıca ATİF, YDG ve Yeni Kadın tarafından çıkarılan ortak bildiriler yoğun bir şekilde dağıtıldı.

Protesto mitingine katılım sağlayan kurumlar Nazi terörüne karşı, devletsel ve günlük ırkçılığa dikkat çektiler. Protesto etkinliğine Yerli ve yebancı basın büyük oranda ilgi gösterdi.

Konuşmasında Kürt terimini kullanmadı’

Yürüyüş başlangıcında konuşan ve Münih Anaşehirbelediyesi yabancılar meclisinde yer bir Türk temsilcinin, konuşmasında Kürt terimini kullanmaması Türkiyeli demokrat kurumlar tarafından tepkiyle karşılandı. Konuşma talebi geri çevrilen ATİF üyeleri ile platform temsilcileri arasında kısa bir tartışma yaşandı. Bir ATİF üyesi, Yabancılar meclisi temsilcisininin konuşmasında Kürt’lere değinmemesini eleştirdi ve konuşmasında ırkçı motivlerin olduğunu ve gerçek anti faşist kurumlara konuşma hakkının verilmemesinin skandal olduğunu belirtti.