Anasayfa , YDG , Almanya’dan “İyi dilek” ve “Temenni”

Almanya’dan “İyi dilek” ve “Temenni”

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs hızla yayılmaya devam ediyor. Bu süreçte Almanya hükümeti yurt dışında bulunan vatandaşlarını ülkeye geri getirmek için girişimde bulundu. Şimdiye kadar iyi yüz binden fazla vatandaşını geri getiren Almanya, Türkiye’de bulunan ve Almanya vatandaşı olan politik tutsaklar için ise sadece iyi dilek ve temenninde bulunarak onları Covid-19 salgınıyla başbaşa bıraktı.

Geçtiğimiz ay Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut Dış İşleri Bakanlığı’na “Korona salgınıyla karşı karşıya olan vatandaşları ülkeye getirme kararının Türkiye’deki hasta siyasi tutsakları da kapsayıp kapsamayacağı”nı sormuştu.

Tekirdağ F-Tipi cezaevinde bulunan ve kronik hastalığı olan Erdener Demirel’in durumundan hareketle, Akbulut’a yanıt geç kalmadı.

Almanya Dış İşleri Bakanlığı, başka bir ülkenin vatandaşının ancak yargılandığı ülkenin yargı birimleri tarafından iade kararının verebileceğini savunup, cezaevlerinde bulunan vatandaşlarının konsolosluktan danışma hizmeti alabileceklerini belirtti. Ankara’daki Büyükelçiliği’nin Türkiye hükümetiyle temasa geçtiğini ve şu temennide bulunduğunu bildirdi: “Umarız, hasta olan ve salgına yakalanma riski olan Almanlar Covid-19’dan korunur“.

Almanya, tatil beldelerindeki vatandaşlarını geri getirebilmek için seferber olurken, cezaevlerindekilerin virüse yakalanma riski daha fazla olduğu halde böyle ciddiyetsiz bir açıklama yaparak politik tutsaklarla ilgili tavrını net bir şekilde orataya koymuş oldu.

Yeni Demokratik Gençlik