Anasayfa , TÜRKİYE , Ankara Tıp’ta Erdoğan gözaltısı

Ankara Tıp’ta Erdoğan gözaltısı

ANKARA | 03 – 10 – 2012 | TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Ankara Üniversitesi’nin 2012-2013 akademik yılı açılış törenine katılmak için Ankara Tıp’a geldi.

Erdoğan’ın açılışa katılması öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrencilere biber gazı ile saldıran polis, 19 öğrenciyi gözaltına alındı.

TC Başbakanı Erdoğan, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji binasında düzenlenen Ankara Üniversitesi 2012-2013 akademik yılı açılış törenine katıldı.

Erdoğan’ın katılacağı törenin yapılacağı binanın çevresinde sabah saatlerinden itibaren geniş polisiye önlemler alındı.

Açılış töreninin yapılacağı salona ise üniversitede okuyan tüm öğrenciler değil, sadece isimleri önceden belirlenen öğrenciler alındı. Öğrenciler salona girerken tek tek nüfus cüzdanlarını göstermek zorunda bırakılırken; listede ismi bulunmayan öğrenciler ise salona alınmadı.

19 öğrenci gözaltında

Erdoğan’ın üniversiteye gelmesinin ardından Gençlik Muhalefeti üyeleri de Tıp Fakültesi’ne geldi. Ellerinde “AKP defol” yazılı pankart taşıyan üniversitelilere polis biber gazı ile saldırdı. Saldırı sonucunda 12 öğrenci gözaltına alındı.

Fakültenin karşısında bulunan köprüde de Genç-Sen üyeleri bir eylem gerçekleştirdi. Köprüden pankart sallandıran öğrenciler, AKP’yi üniversitelerinde istemediklerini söyleyen konuşmalar yaptı ve sloganlar attı. 7 üniversiteli, polis tarafından gözaltına alındı.

Kaynak : Özgür Gelecek