Anasayfa , TÜRKİYE , Tutsak YDG’lilerin davası görüldü

Tutsak YDG’lilerin davası görüldü

MALATYA | 06 – 10 – 2012 | Devletin gözaltı ve tutuklama terörü son hız devam ederken 5 Haziran 2012 sabahı yapılan operasyon ile gözaltına alınarak tutuklanan 7 yoldaşımızın ilk  duruşması görüldü.

4 aydır Malatya E tipi hapishanesi ve Elbistan E tipi hapishanesinde tutuklu bulunan Özgür Gelecek gazetesi okurları, 4 aylık hukuksuz tutsaklıklarının ardından 2 Ekim günü mahkemeye çıkarıldılar.

Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesince TKP/ML  üyesi oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan, C. Şafak Dönmez, Yılmaz Karaaslan, Cemal Toydemir, Mert Yazar, Eray Özdemir, Serda Göçer ve Kader Fındık’ın mahkemeleri  tutukluluk hallerinin devamı kararı alınarak 6 Kasıma 2012’ye ertelendi. Binlerce tutsak siyasetçi ve öğrenci gibi absürt gerekçelerle yargılanan YDG’liler için “örgüt üyeliği” suçlaması ile hazırlanan iddianame tamamen bir hukuk terörü niteliğini taşıyor.

İddianamede sayfalarca yazılan “suç”lamalar ise;  8 Mart dünya emekçi kadınlar günü etkinliklerine, 1 Mayıs mitingine, 21 Mart Newroz kutlamalarına ve 18 Mayıs İbrahim Kaypakkaya’yı anma etkinliklerine katılmaktır.

Mahkeme, bu tip demokratik eylem ve etkinlikleri örgüte üye olmanın gerekçeleri saymıştır. Tabi savcı ve mahkeme heyeti okunan legal devrimci sosyalist gazete ve dergileri de terörize etmeyi de göz ardı etmediler.

Bununla beraber iddianamenin esasını oluşturduğu söylenebilecek “suç” ise t sistemin korkulu rüyası İbrahim Kaypakkaya olmuştur.

İddianamenin esasta kurguladığı “suç” delili İbrahim Kaypakkaya anma etkinlikleri ve Kaypakkaya’yı “övücü” sloganların atılması “örgüt üyesi” olmanın “en sağlam” delilleri arasında gösterilmeye çalışılmıştır.

Bildiren: Dersim YDG