Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , ATİK: FAŞİZME VE SİYONİZME KARŞI DİRENİŞLERİ DESTEKLİYORUZ!

ATİK: FAŞİZME VE SİYONİZME KARŞI DİRENİŞLERİ DESTEKLİYORUZ!

Filistin’de içerisinde çeşitli örgütlerin olduğu “Aksa Tufanı Operasyonu” olarak adlandırılan ve Siyonist İsrail devletine karşı başlatılan silahlı direniş haklı ve son derece meşrudur. Onlarca yıldır, Filistin halkına karşı acımasız bir şekilde zulüm uygulayan İsrail devleti, silahlı direnişe karşı yine katliam çığırtkanlığı ile cevap vermiştir. Egemen devletler tarafından ar arda yapılan açıklamalarda, “İsrail devletine karşı destek mesajları” vermişlerdir. Bu destekle, yıllardır işgal edilen Filistin topraklarındaki katliamları, yargısız infazları, işkenceleri de onaylamışladır. Bundan dolayı da işgal altında tutulan toprakları ve süren baskıcı duruma karşı geliştirilen bu direniş, halkın ezen ulusa karşı meşru bir tutumudur.

Direniş sırasında bir konserin bombalanması gibi, yaşanan sivillere yönelik şiddet ve katliamları kabul etmiyoruz. Kamuoyunda, Filistin ulusal direnişinde yer alan çeşitli örgütlerin karakteri üzerinden yapılan tartışmalar bu meşru durumu ortadan kaldırmayacaktır. Her ulusal hareket içerisinde olabilecek çeşitlilik ve farklı yelpazede konumlanan odakların varlığı bilinen gerçeklerdir. Faşizme, Siyonizme, baskıya, sömürüye ve işgale karşı duran ulusal direniş odaklarının karakteri, ezen ulusa karşı verilen haklı bir direniştir ve biz ATİK olarak bu direnişleri desteklemekteyiz.

Siyonist İsrail Devleti gibi Faşist T.C. devleti de, özellikle Rojava’da elde edilen kazanımlara karşı tahammülsüzlüğü göstermeye devam etmektedir. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim alanlarına yönelik 5 Ekim 2023 tarihinden bu yana, özellikle sağlık, enerji ve yerleşim yerleri hedef alınarak saldırılar düzenlemektedir. Bölgede bulunan, gerici-faşist oluşumları da yedekleyerek Rojava’da ki kazanımları yok etmeye çalışmaktadır.

Ortadoğu’da emperyalist destekli; Siyonist, faşist, gerici molla ve dikta rejimlerine karşı verilen sınıfsal, ulusal mücadeleler meşrudur ve desteklenmelidir.

Tüm devrimci, demokrat ve yurtsever güçleri Kürdistan ve Filistin direnişlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz! Birlikte mücadele etmenin ve tüm gerici saldırılara karşı ortak mücadeleyi büyütmenin önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz.

Yaşasın Rojava ve Filistin Halklarının Direnişi!

Kahrolsun Emperyalizm, Faşizm, Siyonizm ve Her Türden Gericilik!