Anasayfa , AVRUPA , Atina Ekonomi Üniversitesi’ne Polis Baskını

Atina Ekonomi Üniversitesi’ne Polis Baskını

ATİNA | 18 – 05  – 2012 | 16 Mayıs’ı 17 Mayıs’a bağlayan gece, üniversitede öğrenci derneklerinin seçim sonuçlarının sayımının yapıldığı sırada, Atina Ekonomi Üniversitesi’ne giren polisler öğrencilere saldırarak; bazı öğrencileri darp ederek yaralanmalarına neden oldular.

Öğrencilerin mücadeleleri sonucu kazandıkları en önemli haklardan biri olan üniversitelerin özerkliği, cuntanın devrilmesinden sonra ilk defa ihlal edildi. Yıllardır özerkliğin yasal olarak kaldırılması çabası içinde olan egemenler, pratikte ilk adımları da böylece atmaya başladılar.

Öğrenci derneği tarafından yapılan açıklamada; saldırının gerekçesinin olmadığı, benzer saldırının Selanik şehrinde de gerçekleştirildiği ve bu gelişmelerin son dönemde artmaya başlayan faşist uygulamaların devamı niteliği taşıdığı belirtilerek; “Ancak, öğrenci hareketi bugüne kadar nasıl ki bu tarz uygulama ve baskılara karşı durduysa bundan sonra durmaya ve mücadele etmeye devam edecek” denildi.

Bu saldırılar elbette son dönemde ülkede hakim olan siyasal istikrarsızlıkla ve de kitlelerin sisteme olan tepkilerinden bağımsız değil.

Öğrenci gençliğin halkın mücadelesinde, aktif rol oynamasından endişelenen egemenlerin, bu saldırganlıkları gençlik içerisinde korku ve gençlik hareketini, halk hareketinden koparma amacı taşımaktadır. (Özgür Gelecek)