Anasayfa , TÜRKİYE , ‘İbrahim’den Dörtler’e, sürüyor mücadele’

‘İbrahim’den Dörtler’e, sürüyor mücadele’

TÜRKİYE | 18 – 05 – 2012 | Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve Diyarbakır 5 Nolu Zindanda yapılan işkence ve Kürt ulusuna dayatılan asimilasyona, imha ve inkara karşı bedenini ateşe veren Dörtler ve Kürt halkının yiğit evladı Haki Karer bugün (18 Mayıs) saat 13.00’te Yeni Demokrat Gençlik ve Demokratik Yurtsever Gençlik tarafından İstanbul Üniversitesi’nde anıldı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde biraraya gelen YDG ve DYG’li öğrenciler İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler’in resimlerinin olduğu “Şehîdên Şoreşê Namirin-Devrim şehitleri ölümsüzdür” yazılı bir pankart açarak Beyazıt Kampüsü’ne doğru yürüyüşe geçtiler.

Yıllar sonra İstanbul Üniversitesi’nde böylesi bir anmanın yapılmasının coşkusu öğrencilerin haykırdıkları sloganlardan anlaşılmaktaydı.

Yürüyüş boyunca öğrenciler sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Şehîd namirin”, “İbrahim’den Dörtler’e sürüyor, sürecek kavga”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Dörtler yaşıyor, kavga sürüyor”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları coşkulu bir şekilde haykırdılar.

Kitle İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler’in isimleri okuyarak “Yaşıyor” diye haykırdılar. Ayrıca öğrenciler, Mayıs şehitlerinin resimlerinin olduğu dövizler taşıyarak, alkış ve zılgıtlar eşliğinde Beyazıt Kampüsü önüne geldiler.

Basın açıklaması Türkçe ve Kürtçe okundu. Yapılan açıklamada; Mayıs ayında ödenen bedel, direniş ve zaferin önemine vurgu yapıldı. 18 Mayıs’ın; yüreği özgürlük ateşiyle yanan Haki Karer’in ölümsüzler kervanına katıldığı gün olduğu vurgusu yapıldı.

Açıklama; “18 Mayıs, ulusal zulme karşı direniş ve boyun eğmemenin simgesidir. 12 Eylül karanlığının Amed zindanlarında parçalanmasının adıdır. Devletin Kürtlere uyguladığı zulmün, asimilasyon ve yok saymanın doruğa ulaştığı bir dönemde, karanlığa bedenlerini yakarak meşale olan Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin ve Eşref Anyık’ın ölümsüzleştiği gündür” şeklinde devam etti.

İbrahim Kaypakkaya’nın Amed zindanlarında ser verip sır vermemenin adı olduğuna yapılan vurgudan sonra açıklama, “İbrahim Kaypakkaya’yı anmanın suç sayıldığı, yüzlerce yıllık cezaların verildiği bir ülkede yaşıyoruz. Tam da bu yüzden bir kez daha ‘İbrahim Kaypakkaya’yı Savunmak Onurdur!’ diyoruz” denildi.

Eyleme Ekim Gençliği, Köz ve Kaldıraç da destek verdi. Açıklama sona ererken, bir Ekim Gençliği okuru kampüs alanında araması olduğu bahanesiyle polis tarafından gözaltına alındı. (Özgür Gelecek)

Resim galerisi icin tıkla