Anasayfa , AVRUPA , Deniz’e Özgürlük Eylemleri Devam Ediyor

Deniz’e Özgürlük Eylemleri Devam Ediyor

NÜRNBERG | 27 – 05 – 2012 | 31 Mart 2012 Nürnberg’te “Neo Nazi terörünü durdurun, Almanya Gizli İstihbarat Örgütünü Kaldırın” adı altında gerçeklesen yürüyüşe katılıp orda çıkan kargaşada polise saldırdığı ve polisi öldürmeye tesebbüs ettiği gerekcesiyle 21 Nisan günü Almanya´nın Ludwigburg kentinde gözaltına alınıp tutuklanan Deniz K.nın serbest bırakılması için Nürnberg’de 26 Mayıs’ta 250 kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

Denize Özgürlük,  tüm siyasi tutsaklara özgürlük, Antifaşist Hareketin kriminalize edilmesine son adı altında gerçekleştiren yürüyüş Kormarkt’da bir miting le başladı. İlk konuşma Denize Özgürlük Komitesi adına oldu, Komite sözcüsü Deniz’in durumu ve hukuksal yönlü bir gelişmeninin olmadığı ve sürecin devlet tarafından çok ağırdan alındığı bilgilerini verdi. İkinci konuşmayı Nürnberg Sol Liste Belediye Encümeni Marion Paudua yaptı. Konuşmasında Almanya da NSU adlı Nazi çetesini işlediği cinayetleri ve devletini bu olaylarda duruşunu eleştirdi. Katil sanıkları hep Aile çevrelerinde arandığını söyledi. Bu konuşmanın ardında yürüyüş kolu harekete geçti, ilk Miting Nürnberg Merkezi Polis önünde oldu burada Bölgede Nazilerin işlediği saldırılar konu edildi. Nürnberg Polisinin bu işlenen suçlarının hiç birini çözmediği eleştirildi. Aynı yerde Deniz’in Annesi de bir konuşma yaptı. Oğlunun suçsuz olduğuna vurgu yaptı, oğlunun davasının politik bir dava olduğunu söyledi. Tüm eylemciler dayanışmada bulundukları için teşekkür etti. Ara mitingin ardından yürüyüş kolu Nürnberg Cezaevine doğru harekete geçti. Yürüyüş boyunca Denize Özgürlük, Tüm Siyasi Tutsaklara Özgürlük, Yaşasın enternasyonal dayanışma,  gibi sloganlar atıldı. Alman Devletinin Antifaşist hareketi kriminalize ettiği yönlü konuşmalar yapıldı.

Cezaevinin önünde son konuşmayı Young Struggle Gençlik Örgütü yaptı. YS konuşmasında göçmen Antifaşistler bu ülkede Kriminalize edildi ve potansiyel suçlu olarak gösterildiğini söyledi ve 11-16 Haziran arasında Deniz şahsında tüm Politik Tutsaklar Özgürlük adı altında 1 haftalık Eylemlilik Haftası ilan ettiklerini duyurduktan sonra Denize Dayanışma eylemlerinin devam edeceğinin duyurusu yapıldı.

Denize Özgürlük Komitesi tarafından düzenlenen eylemde YS, AGİF, Sol Liste, MLKP ve değişik Otonom gruplarının bayrak ve pankartları taşındı.