Anasayfa , TÜRKİYE , YDG tutsak öğrencilerin sesi olmaya devam ediyor

YDG tutsak öğrencilerin sesi olmaya devam ediyor

TÜRKİYE | 28 – 05 – 2012 | Yeni Demokrat Gençlik(YDG) “Tutsak öğrencilere özgürlük” sloganıyla devam eden kampanyası kapsamında Kadıköy İskele Meydanı’nda bir eylem gerçekleştirdi.

Tutsak öğrencilere özgürlük yazılı pankartın açıldığı eylemde “Tutsak öğrenciler serbest bırakılsın”, “TMY kaldırılsın”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Eylemde ayrıca temsili parmaklık arkasındaki tutsak öğrenciler canlandırıldı. Eyleme olan ilgi oldukça iyiydi. Hemen her sloganın ardından eylemi izleyen kitle alkışlarıyla destek verdi.

Burada YDG adına açıklama yapan Tufan Çiçek; Faşist devlet geleneğinin son yıllardaki sadık uygulayıcısı AKP hükümetinin gençlik hareketlerini bastırmaya yönelik amansız bir saldırıya geçtiği belirtildi.

Açıklamada 600’ün üzerinde öğrencinin hukuksuz bir şekilde tutsak edildiği vurgulanırken, tutuklamaların çoğunluğun “KCK” adı altında yapılan operasyonlarla yapıldığı ve çoğunluğunun Kürt öğrenci olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamanın ardından tutsak öğrencilerden Emine Akman’ın; Bakırköy kadın kapalı hapishanesinden göndermiş olduğu mektup okundu. Mektubun da kendine yapılan işkenceleri anlatan Akman tutuklanmasının en büyük nedeninin Kürt olduğundan kaynaklandığını belirtmiş.

Akmanın mektubunun ardından bir tutsak öğrenci annesi de konuşma yaparak tüm aileleri çocuklarına sahip çıkmaya, meydanlara inip haklarını aramaya çağırdı.

Konuşmanın ardından eylem Hopa davasından tutuklu kalan ve daha sonra serbest bırakılan bir öğrencinin mesajı ile son buldu. (Özgür Gelecek)