Anasayfa , AVRUPA , Avrupa protestolarla çalkalanıyor

Avrupa protestolarla çalkalanıyor

AVRUPA | 13 – 05 – 2012 | Kemer sıkma politikalarının yegane kriz çetesi haline geldiği Avrupa; protestolar, polis saldırıları ve intiharlarla çalkalanıyor.

Avrupa’da mali sermayenin egemenliğine ve onların hizmetindeki hükümetlerin kemer sıkma politikalarına karşı kitleler sokağa çıkarak öfkelerini dile getiriyor.

 

İNGİLTERE’DE POLİS SALDIRISI

 

İngiltere’de İşgal Hareketi üyeleri yaptığı gösteriyle mali kurumları hedef aldı. Buna karşılık göstericiler polis şiddetiyle karşılaştı.

Londra’da toplanan yüzlerce gösterici, finans çevrelerinin olduğu bölgeye doğru yürüyüş yaptı. Merrill Lynch ve Santander Group gibi büyük bankalara karşı slogan atan eylemciler, yürüyüşü Merkez Bankası’nın önünde sonlandırdı.

Merkez Bankası’nın önündeki alana çadır kuran göstericiler, polis saldırısı ile karşılaştı. Polis, 11 göstericiyi göz altına aldı.

 

İTALYA KAYNIYOR

 

İtalya’da kemer sıkma politikalarının sembolü haline dönüşen ‘Equitalia’ adındaki vergi dairelerine saldırılar artıyor.

Dün Livorno’da bulunan şubeye iki adet molotof kokteyli atıldı. Yaralanan olmazken aralık ayında bombalı mektupla ajansın direktörünün yaralayan anarşist grup ‘Nucleo Olga’ saldırıların süreceğini duyurdu. Anarşist grup Cenova’da nükleer enerji şirketi sahibinin bacağından vurulmasını da üstlenmişti.

İntihar girişimlerinin arttığı ve bu eylemler için de adres olarak vergi dairelerinin seçildiği ülkede protesto gösterileri de gene aynı vergi dairelerinin önünde gerçekleştiriliyor.

Başkent Roma’daki genel müdürlük binasının önüne bombalı bir paket gönderilirken, Napoli’deki şubenin önünde eylem yapmak isteyen 200 kadar eylemciye polis müdehale etmek isteyince çatışma çıktı. 2 göstericinin ve 10 kadar güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi.

Ayrıca vergi dairelerinin telefon yoluyla çok sayıda tehdit mesajı aldığı aktarılıyor.

Ekonomik yükün halkın sırtına yıkılmak istenmesinin sonucu olarak, Ocak’tan beri ülkede 34 kişi intihar etti.

 

PORTEKİZ’DE FİNANSAL KURUMLAR HEDEFTE

 

Portekiz’in başkenti Lizbon’da da protesto gösterisi düzenlendi. Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen gösteride mali işlemlerin vergilendirilmesi, kemer sıkma politikalarına son verilmesi talepleri dillendirildi.

Muhafazakar hükümetin iktidarda olduğu ülkede, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yürürlüğü konulan 78 milyar euroluk ‘kurtarma’ paketi uyarınca, bir yıldır adım adım yeni kesintiler uygulanıyor. İşsizlik oranlarının yüzde 14’ü aştığı ülkede, son bir yıldır üç genel grev yaşandı.

 

ALMANYA’DA DA PROTESTO

 

Almanya’nın finans merkezi Frankfurt’da da işgal hareketi eylemdeydi.

Frankfurt borsası önünde toplanan göstericiler, gelir dağılımındaki eşitsiziliği protesto etti. Gösteriye katılan bir aktivist “Zengini daha zengin, fakiri de daha fakir yapan politikaları protesto etmek istiyoruz. Frankfurt Borsası da bunun bir parçası ve biz bunu kabul edemeyiz, protestoya devam edeceğiz” dedi. (ETHA)