Anasayfa , TÜRKİYE , ‘Sincan’da çocukların hepsini dövmüşler, hücrelere atmışlar’

‘Sincan’da çocukların hepsini dövmüşler, hücrelere atmışlar’

TÜRKİYE | 13 – 05 – 2012 | Adana Pozantı Cezaevi’nde yaşanan tecavüz skandalının ardından Ankara Sincan Kapalı Cezaevi’ne nakledilen Kürt çocuklarına işkence burada da sürdü. Skandalı ortaya çıkaran çocuklar gardiyanlar tarafından dövüldü, hücrelere atıldı.

Pozantı Cezaevi’nde cezaevi müdürü ve gardiyanların nezaretinde adli tutuklu çocuklar tarafından tecavüze uğrayan, taciz edilen, şiddete maruz kalan Kürt çocuklarının çilesi nakledildikleri Ankara Sincan Cezaevi’nde de sona ermedi. Çocuklar, skandalı Türkiye kamuoyuna duyurdukları için burada da sistematik olarak baskı ve işkencelere maruz kaldı. Sincan zulmü ise çocuklardan 17 yaşındaki Y.D. annesiyle yaptığı görüş sonrası ortaya çıktı. Anne Hayriye Damar ANF’ye yaptığı açıklamada, oğlunun kendisine cezaevinde çok zor durumda olduklarını, sürekli olarak baskı gördüklerini söylediğini ifade etti. “Oğlum ve arkadaşları Kürt oldukları ve skandalı afişe ettikleri için sürekli olarak hakarete maruz kalıyor, hepsini dövmüşler, hücrelere atmışlar” diye konuştu.

“OĞLUMUN HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUM”

Çocuklarının bilinçli bir şekilde uzak bir ile sevk edildiğini, maddi imkansızlıklar nedeniyle nadiren görüşe gidebildiklerini belirten anne Hayriye Damar, “Çektiğim özlem yetmezmiş gibi görüşe gittiğimde aldığım dayak haberi ile kahroldum” dedi. Görüşün ardından ikamet ettiği Mersin’de İnsan Hakları Derneği’nden yardım talep eden Damar, Y.D.’nin hayatından endişe duyduğunu söyledi.

“ÇOK SAYIDA ŞİKAYET ALIYORUZ”

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi ise Sincan’a sevk edilen çocuklara ilişkin olarak bir çok hak ihlali başvurusu aldıklarını belirtti. Şikayetler doğrultusunda inceleme başlatacaklarını ve çeşitli girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Tanrıverdi, konuya ilişkin olarak kamuoyunu bilgilendireceklerini de sözlerine ekledi. (ANF)