Anasayfa , TÜRKİYE , Gözaltındaki Gençlere İşkence

Gözaltındaki Gençlere İşkence

TÜRKİYE  | 11 – 05 – 2012 |  Sevinç Bozdağ’ın yüzü, Gençlik Derneği’ne yapılan baskında gözaltına alındıktan sonra bu hale getirildi. Bozdağ, 3 gün boyunca gözaltı sürecinin her anında polis işkecesine maruz kaldıklarını anlattı.

 Okmeydanı’nda bulunan Gençlik Derneği binasına yapılan baskın sırasında gözaltına alınan Sevinç Bozdağ, 3 günlük gözaltı sürecinde yaşadıkları işkenceyi ETHA’ya anlattı.

Bozdağ, özel tim ve çevik kuvvet polislerinin gece 02.40’da, kapıları camları kırıp duvarları delerek içeriye portakal gazı attığını söyledi. Atılan gazlardan bazı arkadaşlarının baygınlık geçirdiğini kaydeden Bozdağ, polisin buna rağmen kendilerine vurmaya devam ettiğini aktardı.

Gözaltına alındıktan sonra Adli Tıp Kurumu’na götürüldükleri sırada da işkencenin devam ettiğini söyleyen Bozdağ, “Bizi arabalara bindirdikleri sırada vurmaya devam ettiler. İşkenceden dolayı benim burnum kanadı. Adli Tıp’ın önünde basın olduğu için bizi o şekilde aşağı indirmek istemediler. Benim önce yüzümü ıslak mendille sildiler, tekrar burnum kanadı. Bunun üzerine bağlı olan saçlarımı açarak, yüzümü kapatmaya çalıştılar” dedi.

 

ADLİ TIP’TA DAHİ İŞKENCE

 

Bozdağ, işkencenin Adli Tıp Kurumu içerisinde de devam ettiğini, görevli doktorların kendilerini muayene etmediğini, görünen izlere rağmen rapor vermediklerini sözlerine ekledi.

Adli Tıp’tan getirildikten sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü bahçesinde çevik kuvvet otobüsünün içerisinde bekletildiklerini, işkencenin burada da sürdüğünü söyledi.

İşkence nedeniyle, bütün arkadaşlarının yaralandığını, açık yaraları olanların doktora dahi götürülmediğini anlatan Bozdağ, “Bırakın doktora götürmelerini, gözleri dönmüşcesine açık yarası olan arkadaşlarımızın yaralarına bilerek vurdular” dedi.

Elbiselerinde kurumuş kan izleri olan Bozdağ, AKP Hükümeti yetkilileri ve Başbakan Erdoğan’ın sık sık yinelediği “işkenceye sıfır tolerans, işkence yoktur” sözlerini hatırlattı, “Bunun yalan olduğu yüzümün halinden belli” dedi. (ETHA)