Anasayfa , AVRUPA , BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

ydg_analogoYDG | 27 – 09 – 2014 | BASINA VE KAMUOYUNA

Emperyalist haydutların ve uşaklarının besleyip büyüttüğü ölüm makinası IŞİD’in Kürt halkına ve Rojava/Kobanê’ye saldırılarının yoğunlaştığı, yine faşist TC devletinin, Nihat Konak şahsında devrimci tutsaklara yönelik baskı ve saldırılarını gördüğümüz bir süreçte; Yeni Demokratik Gençlik olarak “Rojava Direnişini Sahiplenelim, Kobanê Direnişine Ortak Olalım!” ve “Nihat Konak’a Özgürlük!” şiarıyla 26-27 Eylül tarihlerini eylem günü ilan etmiştik.

Avrupa’nın birçok yerinde alanlara çıkan YDG’liler; Kobane direnişi’ni sahiplenme, Ezidilere yapılan katliamların teşhiri ve Nihat Konak’ın faşizmin zindanlarında uğradığı baskı ve haksızlıkları teşhir ediyor.

Fransa’nın Strazburg şehrinde de YDG’liler, Strazburg Üniversitesi’nde stant açarak kampanya çalışmalarını yürütmüştür. Standın kurulmasından kısa bir süre sonra standa gelen faşistler, YDG’lilerle tartışarak standa ve yoldaşlarımıza saldırıda bulunmuşlardır. Saldırıda YDG Merkezi Yönetim Kurulu üyemiz Arda Kılınç ve YDG üyemiz Vural Çetinkaya çeşitli yerlerinden yaralanmışlardır. Yoldaşlarımızın yaraları çok büyük olmadığından, hastanede pansuman yapılmıştır.

Saldırının ardından yaklaşık 6 saat ifadeleri alan YDG’liler akşam saatlerinde serbest bırakılmıştır. YDG’lilerin ifadeleri alınırken, saldıran faşist grup, “şikayetçi olma” talebiyle karakola gelmiştir. YDG’lilerin ifadesi ve suç duyurusuyla birlikte gözaltına alınan faşistlere Fransa devleti tarafından “kamu davası” açılacağı bildirilmiştir. YDG’li yoldaşlarımızın ifadelerinde saldırının “herhangi bir saldırı” olmadığı ve ırkçı-faşist bir saldırı olduğu vurgulanmıştır.

Bu bağlamda açılan dava sebebiyle, saldırgan faşistler kasım ayında mahkemeye çıkarılacaktır. Mahkemeye “müdahil olma” talebinde bulunacak YDG’li yoldaşlarımız, birçok yerli ve göçmen gençlik kurumuyla iletişime geçilerek mahkeme günü büyük bir eylem düzenleyeceklerini ve mahkemeye kitlesel katılanacağını bildirmişlerdir.

Saldırının olduğu gün, aynı saatlerde İstanbul Üniversitesi’nde IŞİD taraftarlarının devrimci öğrencilere saldırmaları ve bir YDG’li öğrenciyi yaralamaları tesadüf değildir! Birçok yerde açıktan örgütlenen ve saldırılarını her alana yayan IŞİD ve taraftarlarına karşı her alanda mücadelemizi sürdüreceğimizi yineliyoruz!

Yeni Demokratik Gençlik olarak, emperyalist-kapitalist sisteme ve uşaklarına karşı ezilenden taraf olmaya, katliamlara karşı durmaya, tüm gerici saldırılara karşı dalgakıran oluşturmaya devam edeceğimizin sözünü veriyoruz!

 

BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ!

FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA!

ROJAVA YAŞAYACAK, DİRENİŞ KAZANACAK!

BİJİ BERXWEDANA KOBANE!

NİHAT KONAK’A ÖZGÜRLÜK!

 

YENİ DEMOKRATİK GENÇLİK

 

*BİLDİRİYİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN.