Anasayfa , AVRUPA , BERLİN’DE DÜZENLENEN 9. SONBAHAR YÜRÜYÜŞÜNDE HÜKÜMETİN POLİTİKALARI TEŞHİR EDİLDİ!

BERLİN’DE DÜZENLENEN 9. SONBAHAR YÜRÜYÜŞÜNDE HÜKÜMETİN POLİTİKALARI TEŞHİR EDİLDİ!

BERLİN | 09 – 10 – 2012| MLPD önderliğinde dokuzuncusu düzenlenen sonbahar yürüyüşü, 6 Ekim, Cumartesi günü Alex’te başlayıp gene Alex’te sona erdi. Almanya çapından düzenlenen yürüyüş esas olarak hükümete yönelikti. Tüm Almanya’dan yüzlerce kişinin gelip Alex meydanında toplanmasıyla saat 13:00 dolaylarında başlayan yürüyüş, bir daire çizip aynı alana bir kez daha gelip yapılan mitingle sona erdi.

 

ATİF-Berlin olarak katıldığımız yürüyüşe geçen cumartesi yürüyüşünde kullandığımız aynı pankart ve bayraklarımızla katıldık: Krizi teşhir eden pankartımız ve bol sayıda bayraklarımız.

 

Hiçbir Türkiyeli devrimci örgütün katılmadığı ve göçmenlerin yok denecek denli az ilgi gösterdiği yürüyüş, katılım olarak, geçen yıllara oranla bir hayli az kitleyi seferber edebilmişti. Bu yürüyüşte Türkiyeli devrimci örgütlerden hemen hemen hiç kimsenin (kastedilen kişilerdir, örgütler zaten yoktu) katılmamış olması dikkat çekiciydi. Geçen yıllardaki coşkunun ve heyecanın çok fazla olmadığı yürüyüşe Alman solunun ilgisizliği de gözlerden kaçmadı.

 

Bizlerin de var olan gücümüzü olanaklarımız ölçüsünde zorlayarak katıldığımız bu geleneksel yürüyüşte en göze çarpan şey, her geçen yıl, yürüyüşlerin kitlesel olarak bir önceki yıla oranla azalan bir seyir izlemesiydi. Elbette ki havanın kapalı ve az çok yağmurlu oluşu da bir dezavantajdı. Yürüyüş boyunca dayanışma sloganları ve hükümetin sosyal yıkım vb., politik çizgisi teşhir edildi ve krizin emekçi yığınlar üzerindeki yıkıcı tahribatları anlatıldı. Ve Alex’te yapılan konuşmalarla son buldu.

Bildiren: ATİF-Berlin