Anasayfa , AVRUPA , Hamburg Derneğinde Kahvaltı

Hamburg Derneğinde Kahvaltı

HAMBURG | 09 – 10 – 2012 | Hamburg Kültür ve Dayanışma Derneği üye ve dostlarıyla bugün (07.10.2012) bir kahvaltı yaptı. Kahvaltıya Hamburg Sol Parti milletvekili Mehmet Yıldız’da katıldı. Hep beraber kahvaltı yapıldıktan sonra, Mehmet Yıldız’la Hamburg’ta gelişmeler ve özellikle sosyal kısıtlamalar üzerine bir sohbet yapıldı.

Yıldız yaptığı konuşmada, krize rağmen  Hamburg’lu zenginlerin  her geçen gün varlıklarını arttırdığını söyledi. Buna karşın alt tabakalarda yoksulluğun geliştiğini belirten Yıldız, bunun krizin faturasının çalışan ve düşük gelirli kesime ödettirildiği anlamına geldiğine vurgu yaptı.

Son seçimde hükümete gelen SPD döneminde vergi gelirlerinin 1milyar civarında artığını ama buradan gelen paranın yanlızca borç ödemelerine ayrıldığını, sosyal alanlarda kullanılmadığını söyleyen Yıldız, üstelik sosyal alanlardaki kısıtlamaların her geçen gün arttığını belirtti. Özellikle gençlik evleri ve danışma bürolarının kademeli olarak kapıtılmasını bunlara örnek olarak gösterdi.

Hamburg’ta 6000 yeni konut yapma sözü veren ve bunu yapmaya da başlayan hükümetin, bu 6000 konuttan yanlızca 1300’ünü sosyal konut olarak yaptırtığını belirten Yıldız, bu nedenle de yeni yapılan evlerin kiralarının çok yüksek olduğunu, düşük gelirli kesimlerin bu evlerde kiracı olarak oturmalarının mümkün olmadığını bilinmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Toplantıda möderatörlük yapan Ertan Çelik’te SPD’nin son seçimlerde %49 gibi bir oy alarak iktidar olmasında en büyük nedeninin sosyal alanda yapacağı yatırım ve reformlara yönelik verdiği sözlerin olduğunu söyledi. Ama bunun çok az bir kısmını yerine getirdiğini ,buna karşın sosyal alanlardan, okul,gençlik, mülteciler, kreşler gibi bir çok olandan kesintilere gidildiğinin yaşandığını belirtti. Vergi gelirinde yaşanan artışın en büyük alanının küçük esnefa yönelik vergi denetimlerinin arttırılmasından kaynaklandığını, tekellerin ise bundan muaf tutulduğunu sözlerine ekledi.

Özellikle Romanlara yönelik sınırdışı etme girişimlerinin arttığını belirten Çelik, hükümetin sözde ırkçılığa karşı mücadele ettiğini söylemesine karşın bu tür uygulamalarla ırkçılık yaptığının altını çizdi.

 

Yine ırkçılıkla mücadele için ayrılan 10 milyonluk ek bütçenin mültecilere ayrılan bütçeden kesilmesinin de trajı komik bir durum olduğuna vurgu yapıldı.