Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , Berlin’de LLL Yürüyüşünde Gerçekleşen Polis Saldırısını Kınıyoruz!

Berlin’de LLL Yürüyüşünde Gerçekleşen Polis Saldırısını Kınıyoruz!

Her yıl Berlin’de Almanya Komünist Partisi önderlerinden Rosa Lüksemburg, Karl Liebknecht ve Ekim devriminin önderi Lenin’inin anısına gerçekleşen LLL yürüyüşüne yönelik, bu yıl yapılan polis saldırısını kınıyoruz. Filistin halkıyla dayanışmanın öne çıktığı yürüyüşte, polisin Filistin lehine atılan sloganları bahane ederek saldırması sonucu çok sayıda kişi yaralanırken , 16 kişi gözaltına alındı. Filistin halkına dayanışmada bulunanlara, polis Filistin’e destek veren sloganları bahane ederek saldırıda bulundu. Revolutionärer Jugendbund, Migrantifa ve diğer Filistin dayanışma göstericilerinden birçok kişiyi yaraladı ve çene kırılması, ayak kırıkları, çıkan diz kapağı, kalp krizi gibi yaralanmalar meydana geldi. Polis buna rağmen şiddet uygulamaya devam etti. Gözaltı sırasında 300 günden fazla açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri de bulunuyor. Polis, Berlin’de açlık grevinde olanlara da saldırdı ve gösteriden sonra Sevil Sevimli Güler, Ilgın Güler, Azad Mehmet Gömül ve Hasip Kıvrakdal’ı gözaltina alındı.

Hiç kuşku yok ki yapılan bu saldırı Alman devletinin son dönemde işgalci zionist İsrail devletini savunan politikalarının bir parçasıdır. Filistinli örgütlerin kapatılması, Zora ve Karanfil Kafe’ye yönelik polis baskınları, son olarak LLL yürüyüşünde Filistin ile dayanışma içerisinde olanlara yönelik orantısız saldırı, Alman devletinin Filistin ile dayanışma içerisinde olanlara geri adım attırma çabasıdır. Ancak çok iyi bilinmelidir ki, Alman devleti Siyonist İsrail devletini savunmakta nasıl ısrar ediyorsa devrimci, demokrat, ilerici güçlerde ezilen Filistin halkını savunmakta daha ısrarcı olacaktır.

Yeni Demokratik Gençlik olarak Alman polisinin saldırılarını kınarken, başta Filistin halkı olmak üzere ezilen halklarla dayanışma içerisinde olduğumuzu bir kez daha net bir şekilde vurguluyoruz. LLL yürüyüşünde, korku ile devrimcilere geri adım attırmaya çalışanlar iyi bilmelidir ki, devrimciler bırakın geri adım atmayı aksine mücadeleyi büyütecektir. Özellikle yürüyüşte, polis saldırısı sırasında alanda bulunan tüm örgütlerin birlikte hareket ederek saldırılara karşı tek yumruk olması çok değerli bir durumdur. Bu dayanışmaya önümüzdeki süreçte de ihtiyacımız olduğu açıktır. Şimdi tüm saldırılara karşı birlikte hareket ederek, örgütlü bir şekilde mücadeleyi büyütme zamanıdır.

Yaşasın enternasyonal dayanışma!

YDG – Yeni Demokratik Gençlik