Anasayfa , AVRUPA , ÇAĞRI: Yeniden Silahlanmaya karşı Mücadele – Alman Savaşları için 100 Milyara Hayır!

ÇAĞRI: Yeniden Silahlanmaya karşı Mücadele – Alman Savaşları için 100 Milyara Hayır!

“Yeniden Silahlanmaya karşı Mücadele Kale Barışına karşı Sınıf Mücadelesi” kampanyası, 11 Haziran 2022’de Almanya çapında çeşitli şehirlerde 50’den fazla örgütle eylem günü çağrısı yapıyor. Bu kampanyanın destekçileri olarak çağrımızı paylaşıyor ve herkesi yeniden silahlanmaya karşı mücadeleye çağırıyoruz!

Yeniden Silahlanmaya karşı Mücadele – Alman Savaşları için 100 Milyara Hayır!

Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana, Almanya’da dahil olmak üzere olaylar tırmandı. Trafik ışığı hükümeti (SPD, Yeşiller, FDP) birkaç gün içinde ve fazla tartışmaya girmeden, Anayasa’nın bile değişmesine yol açan Almanya Federal Silahlı Kuvvetler için 100 milyar avroluk özel bir fon açıkladı.

Bu özel fon, önümüzdeki birkaç yıl içinde Silahlı Kuvvetleri yeniden silahlandırmak ve örneğin hiçbir şekilde savunma amaçlı olmayan, ancak Almanya’nın savaş kabiliyetini daha da genişletmeyi amaçlayan silahlı insansız hava araçları satın almak için kullanılacak.

Ancak bizim için açıktır: yeniden silahlanma, militarizasyon ve savaş bölgelerine silah teslimatı barışı yaratmayacaktır! Bu hükümet tarafından sürüklenmek ve savaşlarında top yemi olarak ölmek istemiyoruz. Silahlanma için daha fazla para, bizim için daha az para ve bunun yerine sosyal bozulma anlamına gelir. En az korona krizinden beri her gün paranın olmadığını duymak zorundabırakılıyoruz. Vergi paramızla ne yapıldığını kendimiz belirleyerek, neden eksik bırakılan sağlık, uygun fiyatlı konut veya eğitim alanlarında kullanamıyoruz? Hasta bakım ikramiyesi için toplam yaklaşık 1 milyar Euro planlanırken, bunun orduya ayrılan fondan toplam 100 kat daha az olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu anlamda federal hükümetin önceliklerinin açık olduğunu görmekteyiz.

Bunların yapılması için ise Almanya’nın insan haklarının sözde korunmasındaki rolü gerekçe olarak gösteriliyor. Fakat, Yemen’de, Kürt bölgelerinde veya Afganistan’da ölenlerin medyada neredeyse hiç yer almamasından bunun ikiyüzlülük olduğunu görebiliyoruz. NATO üyesi Türkiye’nin Kürdistan’da zehirli gaz kullanmasına da sessiz kalınması bunun bir başka örneği. Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Katar ile gaz dağıtımı için pazarlık yapıyor ve Almanya, Türkiye ve Suudi Arabistan’a silah satıyor. Bu anlamda şurası bizler için bir kes daha netleşiyor: Almanya ve NATO asla insan hakları için değil, kendi uluslararası çıkarları ve güç çıkarları için hareketleniyor.

Bu savaşların Alman şirketlerinin ve konsernlerninin çıkarları için yürütüldüğünü görmekteyiz! Bu bağlamda Silahlı Kuvvetleri’n birincil görevi, stratejik ticaret yollarını güvence altına almak ve hammaddelere erişim sağlamaktır.

Bizim görevimiz ise, bu ana düşmana – Alman emperyalizmine karşı burada harekete geçmektir! Yüz yıldan fazla bir süre önce olduğu gibi bugün de Almanya’da, Karl Liebknecht’in sözü hala geçerli: “Asıl düşman kendi ülkemizde!” ve onunla savaşmak zorundayız!

Silahlı Kuvvetleri’n Yeniden Silahlanmasına Karşı Dur!

Silahlı Kuvvetler için 100 Milyarlık Özel Fona Hayır!

Savaş Çığırtkanlığı yapan Siyasete Hayır!”

Aşağıda bulunan ve 11 Haziran’da Almanya çapında gerçekleşecek olan eylemlere herkesi katılmaya çağırıyoruz:

Berlin: Saat 15.00 | Max-Josef-MetzgerPlatz

Duisburg: Saat 13.00 | Hauptbahnhof

Essen: Saat 15.00 | Limbecker Platz

Frankfurt: Saat 14.00 | Bockenheimer Warte

Hamburg: Saat 12.00 | U-Schlump

Köln: Saat 14.00 | Hauptbahnhof

Leipzig: yeniden silahlanmaya karşı sınıf festivali ve eylem | Saat 15.00 | Connewitz Kreuz

Magdeburg: Saat 11.00 | Hauptbahnhof

Münih: Saat 15.00 | Stiglmeierplatz

Stuttgart: Saat 16.00 | Lautenschlagerstrasse (Hauptbahnhof karşısında)

Wuppertal: Saat 12.00 | Hauptbahnhof

Daha fazla bilgi için: https://hauptfeind.de