Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , Doğanın ve çevrenin dünya çapında yok edilmesini durduralım!

Doğanın ve çevrenin dünya çapında yok edilmesini durduralım!

Türkiye’de Jandarma birlikleri zırhlı araçlarla birlikte geçen hafta Pazartesi günü Muğla’daki Akbelen ormanına giriş yaptı. Yerel halk ve bölge sakinleri, ağaçların kesilmesine ve çevrenin tahrip edilmesine karşı mücadele ediyor. “Limak Holding” gibi şirketler ve Türk devleti el ele vererek yaklaşık 4 yıl önce doğanın yok edilmesine hizmet eden bir proje başlattı.

Amaç, tıpkı Lützerath’ta olduğu gibi bu bölgede de kömür üretimi yapmak için yerel ağaçları kesmek. Ancak ormanın yüzlerce hayvana ev sahipliği yaptığı ve aynı zamanda yerel ekosistem için gerekli bir rol oynadığı bizim için çok açık.

,,Eğer doğaya karşı kazanırsak, hepimiz kaybederiz”.

Yerel halkın ve iklim aktivistlerinin güçlü bir direniş gösteriyorlar. Uzun süredir devam eden direniş son 4 gündür ormanı işgal eylemine dönüştü. Bu direnişe karşı devletin büyük baskıyla karşı karşıyalar. Şu ana kadar 4 aktivist gözaltına alındı ve çok sayıda aktivist yaralandı.

Yine Cizre’de çıkan yangında ise Türk Devleti operasyon var bahanesiyle yangına müdahale edilmesine izin vermiyor. Ayrıca sosyal medyada askerlerin ormanlık bölgeye rastgele ateş açtığı videolar bulunuyor. Bu videoların ortaya çıkmasıyla devlet tarafından yangının bilerek çıkarıldığı görüşünü güçlendiriyor.

Sermayenin kendi çıkarları için doğayı yok etmesine karşı mücadeleyi yükseltelim.

YDG – YENİ DEMOKRATİK GENÇLİK