Anasayfa , AVRUPA , Düsseldorf’ta Faşizme Karşı Birlik Eylemi

Düsseldorf’ta Faşizme Karşı Birlik Eylemi

DÜSSELDORF|07.05.2021|Bugün Alman faşist orduları Stalin’in komutasındaki Kızıl Ordu taranfından durdurulmuş ve önce Sovyetler Birliği toprağından, ardından Doğu Avrupa ülkelerinden kovularak, 9 Mayıs 1945’te Berlin’de yenilgiye uğratılmıştı. Bu vesileyle Düsseldorf’ta faşizme karşı birlik temasıyla bir yürüyüş düzenlendi. Rote Hilfe, VVN-BDA, Antifaşist Birlik ve Demokratik Güç Birliğinin çağrısıyla bini aşkın kişi saat 15.00’te Kirchplatz’da toplanıldı.

Kirchplatz’da yapılan açıklamalarda Almanya ve dünya genelinde faşist uygulamalara dikkat çekildi. Özellikle 129b yasasıyla demokratik mücadele yürütülen birçok devrimci ve yurtseverin yargılanmasına tepki gösterildi. Konuşmalar ardından kitle, “faşizme karşı omuz omuza”, “faşizme karşı uluslararası dayanışma”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Eyleme Partizan, MLKP, YDG ve YENİ KADIN da katıldı.

Oldukça coşkulu geçen yürüyüş saat 16.30 civarında Oberbijk meydanında sona erdi. Yürüyüş ardından FED-MED’in Afrîn işgali ve Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na dönük işgal saldırıları hakkında bilgi verildi. Avrupa Demokratik Güç Birliği adına ise ATİK eşbaşkanı Süleylam Gürcan bir konuşma yaptı.

Gürcan konuşmasında; “Faşizmin yenilgiye uğratıldığı 76. Yılında bugün tekrar sokaktayız. Fakat faşizm yenilgiye uğratılsa da hemen sonrasında faşist örgütlenmelere devam edilmiştir. Almanya da NPD bu un bir örneğidir. Günümüzde faşist örgütlenmeler devam etmektedir. Yerli ve göçmenler olarak buna karşı mücadele etmeliyiz. Anti faşistlere, devrimcilere yönelik saldırılara karşı anti faşist mücadeleyi yükseltelim. Yaşasın enternasyonal dayanışma” dedi.