Anasayfa , AVRUPA , Enough is Enough – Polis devletine karşı isyan!

Enough is Enough – Polis devletine karşı isyan!

Anahtar kelime: Polis şiddeti. 2 Mayıs‘ta 47 yaşındaki bir adam, Almanya’nın Mannheim şehrinde polis tarafından kontrol bahanesiyle vahşice dövülüp, ölüme terk edildi. Bu bizler için bilinmeyen bir senaryo değil. Bu bizim tekrar tekrar tanığı olduğumuz bir senaryodur. Bu artık bıktığımız bir senaryodur! Yüksek bir sesle haykırıyoruz: Bu tür senaryoların sebebi olan polis devletine HAYIR!

Son yıllardaki olaylara dönüp baktığımızda, alman polisi tarafından vahşice öldürülen GeorgiosZantiotis, devlet içindeki aşırı sağcı ağların teşhir olması, polis kurumları ve devlet eliylegerçekleştirilen aşırı sağcı saldırıların yükselişi, bize bu terör devletinin, polis gücünü ve ırkçılığı bir baskı ve güç aracı olarak kullandığını gösteriyor. Irkçı bakış açısıyla Kapitalist hiyerarşinin en altzeminine konulan göçmenler, Racial Profiling, kamu alanındaki ayrımcılıklar, insani olmayan muameleler, oturum iznini kaybetme tehdidi ile karşı karşıya kalıp, hatta ve hatta polis şiddeti sonucu ölüme terk ediliyorlar.

Bu korkunç olayla ilgili, Devlet Kriminal Polisi (LKA) her iki polisin 47 yaşındaki adamı kontrol edebilmek için, silahsız “basit fiziksel şiddet” uyguladıklarını açıklamıştır. Polis sendikası ise, kendilerinin ve olay yerinde bulunan meslektaşlarının bu üzücü durumdan etkilendiklerini açıklamıştır. Mannheim Belediye Başkanı Peter Kurz yapmış olduğu açıklamasında “Eyaletsavcılığı ve Devlet Kriminal Polis Teşkilatı gibi kurumlar, bu tür davaları çözmekle görevlendirilmişlerdir” ifadelerini kullandı. Bizler, polisin herhangi bir şiddet kullanma hakkına sahip olmadığını savunuyoruz – ister silahla ister çıplak elle. Katiller kendi yaratmış oldukları olaylardan etkilenemezler! Eyalet savcılığı ve Devlet Kriminal Polisinin bu davaları çözemeyeceğini biliyoruz, çünkü sorun tam olarak kendileri. Sorun, polis kurumlarına kendi çıkarları için her türlü gücü verenlerdedir. Sorun, giderek daha fazla güç ve şiddete yol açan yeni polis yasaları ve bu yasalar ile bireysel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması, muhalefetin üstünde kurulan aşırı baskı, kontrol ve bunun nihayetinde oluşan şiddettir. Yani sorun, güç tekellerini güvence altına almaktan ve aynı zamanda egemen koşulları ve bunlardan yararlananları korumaktan sorumlu olan polisin ta kendisidir. Sorun bize karşı, yani dünya halklarına karşı tüm şiddet araçlarını kullanan sistemdedir.

Bu anlamda Yeni Demokratik Gençlik (YDG), Yeni Kadın ve Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) olarak öfkemizi örgütlü mücadelemize ve sokaklara taşımaya çağırıyoruz. Polis yasalarınınve polis devletinin kaldırılmasını hep birlikte, ortaklaşa talep edelim! Hayatımızı ve geleceğimizi çalan bu insanlık dışı sisteme karşı hep birlikte dik duralım.

Her yerde polis, hiçbir yerde adalet!
No Justice, No Peace! Abolish the Police!
Polis devletine karşı isyan!

YDG – Yeni Demokratik Gençlik

Yeni Kadın

ATİF – Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu

Mannheim_çağrı_türkçe