Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , Faşizme ve Faşist Sembollere Geçit Yok!

Faşizme ve Faşist Sembollere Geçit Yok!

2 Temmuz Salı günü oynanan Türkiye-Avusturya maçında, Türkiye milli futbolcusu MerihDemiral faşist bozkurt işareti yaptı. Gelen tepkiler sonrasında ise UEFA, Merih Demiral hakkında soruşturma başlattığını açıkladı. Bozkurt işareti, özellikle 90’lardan sonra Türkiye’defaşist-gerici Milliyetçi Hareket Partisi (Ülkücü Hareket) tarafından kullanılmaya başlandı. Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye’de ezilen halklara ve inançlara yönelik saldırıları organizeeden bir parti olarak biliniyor. Yine sürekli olarak uyuşturucu ve çeteleşme ile adı anılan faşistMilliyetçi Hareket Partisi’nin bozkurt işaretini kullanması, bu işaretin politik anlamını ortayaçıkarmaktadır. Avusturya’da yasaklı olan bozkurt işareti, Almanya’da ise Anayasa KorumaDairesi tarafından aşırıcı ve tehlikeli olarak görülmektedir.

Bozkurt işareti birçok katliamı da simgeleyen bir semboldür. 2 Temmuz 1993’de SivasKatliamı’nda bozkurt işaretleriyle yürüyen binlerce kişi, Alevi aydın ve sanatçıları diri diriyakmışlardı. Türkiye ve Kürdistan’da gerçekleşen birçok katliamda da bu sembolünkullanılması tesadüfi bir durum değil, bozkurt sembolünün taşıdığı politik anlamla ilgilidir. Sosyal medyada yürütülen bir diğer tartışma ise bu işaretin Türk kültürünü yansıttığı ve faşistbir sembol olmadığıdır. Kuşkusuz her ulusun veya her kültürün sembolleri bulunmaktadır. Ancak tarihsel süreçler içerisinde bu semboller, faşist bir düşüncenin simgesi halinegelebiliyor. Örneğin, Nazi selamı olarak bilinen selamın Nazilerden önce de yapıldığınıherkes bilmektedir. Ancak bu selam, Naziler tarafından faşizmin bir simgesi olarakkullanılmış ve milyonlarca insanın katledilmesinde kullanılmıştır. Bugün dünyanın dört biryanında bu simge faşizmi simgelemekte ve bu nedenle yasaklanmaktadır. Yani, simgelertarihsel süreç içerisinde değişiyorsa ya da faşist düşünceler tarafından kullanılıyorsa, onlarlamücadele etmek insani bir görevdir.

Faşizmin dünya çapında arttığı bir dönemde, Yeni Demokratik Gençlik olarak bir kez dahanet bir şekilde belirtiyoruz: ne faşizmin normalleşmesine, ne de faşist simge ve sembollerinnormalleşmesine izin vermeyeceğiz. Bizim için milyonlarca insanı katleden Nazilerin selamıne ifade ediyorsa, bozkurt işareti de bunu ifade etmektedir. Her zaman söylediğimizden dahayüksek sesle haykırıyoruz: Faşizme geçit vermeyeceğiz.

Tüm Faşist Partiler ve Organizasyonlar Yasaklansın!

YDG – Yeni Demokratik Gençlik