Anasayfa , AVRUPA , Gençlik Örgütleri: “Devrimcileri tutuklayabilirsiniz ama devrimi asla!”

Gençlik Örgütleri: “Devrimcileri tutuklayabilirsiniz ama devrimi asla!”

MÜNİH |06.05.2017| 5 Mayısta Münih’te sokaklarında enternasyonal dayanışmanın en güçlü örneklerinden biri sergilendi. YDG’nın avrupa çapında 19 gençlik örgütü ile birlikte yaptığı çağrı sonucunda bir araya gelen yüzlerce kişi Münih sokaklarında uzun bir yürüyüş ve Münih merkezinde bir miting düzenledi.

Açılış konuşmasından sonra söz alan UPOTUDAK temsilcisi “Sizleri 10 ATİKli Devrimci sahsında, PKK ve DHKP-C davalarından yargılanan, alman devletinin tutukladığı tüm devrimciler adına selamlıyorum” diyerek konuşmasına başladı. “Alman devletinin tarihi Komünistlere ve sola karsı baskılar ve katliamlar tarihidir. 129 a,b bugün başlayan bir saldırı dalgası değildir. Sırf komünist manifestoyu basıp dağıtığı için idam edilen isçilerden, faşizme  ve ikincı emperyalist paylaşım savaşına karsı çıkan, barış sloganları atan gençlerin asılmasına kadar kan ve vahşet dolu bir tarihe sahiplerdir.” Diyerek alman devletinin anti komünist ve sol düşmanı niteliğini teshir etti.

Sonrasında 33 yıldır Fransa’da tutuklu olan Filistinli devrimci Gerorges Ibrahim Abdallah’in ATİKli devrimcileri selamladığı dayanışma mektubu okundu.  “Schulter an Schulter gegen Fasismuss (Faşizme karsı omuz omuza)” ve “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganların atılması ardından Sahneye çıkan MLPD aktivisti tutsakları selamlayarak kitle ile birlikte “Ciao Bella” marşını seslendirdi.

Bir zamanlar Nazilerin gövde gösterisi yaptığı Münih sokaklarını  adımlayan kitle, “one solution – revolution”, “siamo tutti anti fasicsti” ve “hoch die internationale solidarität” gibi her dilden atılan anti faşist ve anti kapitalist sloganlarla bütün ilgiyi üzerine çekmeyi basardı. Yürüyüş boyunca Almanca-Türkçe ajitasyon çekildi ve bilgilendirme yapıldı. Intiative Kurdistan-Stuttgart konuşması ardından Emek ve Özgürlük Cephesi adına konuşma yapan bir arkadaş “Biz birbirimizi Bayrampaşa, Ümraniye zindanlarından tanıyoruz. ATİKli dostlarımızın mücadelelerini sahipleniyor ve selamlıyoruz” dedi.

Goeteplatz’da yapılan miting ‘de YDG adına sahneye çıkan YDG MYK üyesi konuşmasında “Alman gazeteci Deniz Yücel’in Türkiye’de tutuklanmasını anti demokratik bulan, fakat Almanya’da Türkiyeli fasit, İslamcı ve MİT ajanları ile el ele çalışan alman devleti, ayni zamanda Almanya’da demokrasi mücadelesi sürdüren Türkiyeli kurumları rahatlıkla baskı altına alıp üyelerini tutuklayabiliyor” diyerek Alman Devletinin cifte standardına vurgu yaptı.

Hollanda’dan katılan Revolutionaire Eenheid (Devrimci Birlik) konuşmasından bunlara degindi: “Bizler de ATIK tutsakları 10 yoldaşımıza devrimci selamlarımızı yollamak istiyoruz ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz. Avrupa’da da geliştiğini görebildiğimiz faşizme karşı mücadeleyi büyütmemiz gerekiyor yoldaşlar. Bütün ilerici güçleri kriminalize etmeye çalışan emperyalizm en büyük teröristtir. Yaşasın enternasyonal dayanışma!”

Fransa’dan Parti Communiste Maoïste’in, Jeunes Commusite Lyon ve CGA (Coorination de Groupes Anarchistes’in ardından OCML VP (Organisation Communiste Maxist-Leniniste Voie Proletarienne) yaptığı açıklamada: “Bu 10 Militan daha önce Türkiye’de TKP/ML üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alinmiş uzun süre hapis yatmış ve sağlık sorunları olan yoldaşlarımızdır. Ancak TKP/ML Alman hukuku tarafından taninmiş “terörist örgütler” listesinde değildir. Devrim ve Demokrasi mücadelesi vermek suç değildir. Bizler Fransız devrimcileri olarak yoldaşlarımızı sahipleniyor dayanışmamızı büyüteceğimizin sözünü veriyoruz” dedi.

Ayrıca Freie Deutsche Jugend, SDAJ München, MLPD, Freiheit für ATİK – Nürnberg, Yeni Kadın ve mesaj gönderen Cihan Kaplan (İstanbul IHD üyesi) açıklamalarında  10 ATİKli devrimcileri selamladıklarını ve enternasyonal dayanışmanın büyütülmesi gerektiğinin vurgusunu yaptılar.

Miting alanında çekilen Halayların ardından Mahkeme binasına geri yüründü. Eylem Rote Hilfe’nin Mumia Abu-Jamal için dağıtığı bildiriler ve Gerorges Ibrahim Abdallah’a göndermek üzere çekilen resimle “devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganı ile son buldu.

Eylemin ardından topluca mahkeme salonuna girildi.