Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür/ist Unsterblich

İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür/ist Unsterblich

İbrahim Kaypakkaya 51 Yıldır Mücadelenin Olduğu Her Yerde Yaşıyor!

Tarihler 18 Mayıs 1973’ü gösterdiğinde tarih kitapları, 24 yaşında bir devrimcinin baş eğmeyen, inançlı, büyük direnişi yazdı. Tam 51 yıl önce düşmanın yok ettik diye sevindiği Diyarbakır cezaevinden ezilen halkların ve işçi sınıfının yiğit devrimcisi bir güneş gibi parıldadı. Şimdi o güneş isyanın, direnişin olduğu her yerde parıldamaya devam ediyor.

İbrahim Kaypakkaya sadece pratiğiyle değil düşünceleriyle de gerçek bir devrimciydi. İçinden çıktığı 68 devrimci gençlik hareketinin etkisiyle o zamana kadar dokunulmaz olarak görülen tüm putları yıkmıştır. Özellikle “Kemalizm, Faşizmdir!” tespitiyle Türkiye sol hareketinde adeta bir deprem etkisi yaratmıştır. Yine Kaypakkaya bir Türk olmasına rağmen Türkiye’de ezilen Kürt, Ermeni ve diğer ezilen halklarının hakkını açıktan savunarak devlet eliyle büyütülen şovenizmi paramparça etmiştir. Onun bu çıkışları Türkiye ve Kürdistan halklarına bugün dahi ışık olmaktadır.

YDG- Yeni Demokratik Gençlik olarak 51 yıl önce faşist Türk devleti tarafından katledilen İbrahim Kaypakkaya’yı büyük bir saygıyla anıyoruz. Çok iyi biliyoruz ki Kaypakkaya’nın sesi, Türkiye’de 1 Mayısta direndikleri için tutsak düşen gençliğin sesidir. Onun sesi Kürdistan’ın dört bir parçasında serhildanı büyüten Kürt halkının, Filistin’de siyonizme ve emperyalizme direnen Filistin halkının sesidir. Onun sesi bugün Avrupa ve dünyanın dört bir yanında Siyonizme ve emperyalizme karşı başta Filistin halkı olmak üzere tüm ezilen halklar için direnen üniversite öğrencilerinin sesidir. Onun sesi işçi sınıfı ve tüm ezilenlerin sesidir.

İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür!

Devrim Şehitleri ölümsüzdür!

YDG – Yeni Demokratik Gençlik

 

İbrahim Kaypakkaya lebt seit 51 Jahren überall dort, wo der Kampf stattfindet!

Als am 18. Mai 1973 die Geschichtsbücher einen unbeugsamen und tapferen Revolutionär im Alter von 24 Jahren beschrieben, der im Gefängnis in Diyarbakir, das der Feind zerstört glaubte, unterdrückt wurde, strahlte er wie eine Sonne für die unterdrückten Völker und die Arbeiter*innenklasse. Vor genau 51 Jahren erstrahlte er wie eine Sonne für die unterdrückten Völker und die Klassen.

İbrahim Kaypakkaya war nicht nur durch seine Praxis, sondern auch durch seine Gedanken ein echter Revolutionär. Durch den Einfluss der revolutionären 68er Jugendbewegung, aus der er stammte, hatte er alle bisher als unantastbar geltenden Idole und ideale zerstört. Insbesondere mit der Feststellung „Kemalismus ist Faschismus!“ schuf er eine Art Erdbeben in der türkischen Linken. Obwohl er türkischer Abstammung war, verteidigte er öffentlich die Rechte der unterdrückten kurdischen, armenischen und anderer unterdrückter Völker in der Türkei und zerstörte damit den von staatlicher Seite geförderten Chauvinismus. Seine Positionen sind bis heute ein Licht für die Völker der Türkei und Kurdistans.

Als YDG – Neue Demokratische Jugend gedenken wir mit großem Respekt an İbrahim Kaypakkaya, der vor 51 Jahren vom faschistischen türkischen Staat ermordet wurde. Wir wissen sehr gut, dass die Stimme von Kaypakkaya die Stimme der Jugend ist, die in der Türkei am 1. Mai für ihre Rechte kämpft. Seine Stimme ist die Stimme des kurdischen Volkes, das seinen Widerstand in ganz Kurdistan ausbreitet, die Stimme des palästinensischen Volkes, das sich dem Zionismus und dem Imperialismus entgegenstellt. Seine Stimme ist heute die Stimme der Universitätsstudent*innen, die in Europa und auf der ganzen Welt gegen den Zionismus und den Imperialismus kämpfen, vor allem für das palästinensische Volk. Seine Stimme ist die Stimme der Arbeiter*innenklasse und aller Unterdrückten.

İbrahim Kaypakkaya ist unsterblich!

YDG – Neue Demokratische Jugend